reklama

Vydatně pršelo také v Žamberku na Ústeckoorlicku a v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku, kde spadlo za 24 hodin do dnešních 07:00 přes 79 milimetrů, respektive téměř 71 milimetrů srážek. Vyplývá to z předběžných údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Severovýchodem republiky se ve čtvrtek odpoledne a večer přehnaly bouřky se silnými dešti. Déšť způsobil i rychlý vzestup hladin řek a potoků, na některých místech byly překročeny povodňové stupně. Řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou odpoledne překonala na více než hodinu druhý stupeň povodňové aktivity, večer klesla pod první stupeň a vrátila se k běžnému průtoku. Kolem 21:00 se vyhoupla na první povodňový stupeň řeka Cidlina v Jičíně. Dnes ráno překročila třetí povodňový stupeň řeka Jičínka v Novém Jičíně.

Kvůli dešti hasiči v Česku ve čtvrtek do 22:00 zasahovali u více než 500 událostí, uvedli na twitteru. Většinou čerpali vodu ze sklepů a domů a odstraňovali popadané stromy a větve. Nejvíce práce měli v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Bouřky s přívalovými dešti zasáhly Česko i o uplynulém víkendu. Nejvíce pršelo na Kolínsku, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční.

Na severu a východě Čech a na Českomoravské vrchovině bude místy intenzivně pršet do nedělního rána, v oblasti Jeseníků a Beskyd pak do pondělního rána. Předchozí výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí meteorologové zrušili. Kvůli aktuálnímu nasycení povodí u toků odvodňujících Jeseníky a Beskydy mohou hladiny v těchto oblastech dosáhnout druhého povodňového stupně, ojediněle i třetího. V nejbližší době očekávají meteorologové třetí povodňový stupeň na Bystřičce na Vsetínsku. Vyplývá to z aktuální výstrahy ČHMÚ.

"Od pátečního dopoledne do nedělního rána může ojediněle napršet až 60 mm srážek. V pátek večer déšť jen přechodně zeslábne. Na severozápadním návětří Jizerských hor, Krkonoš, Českomoravské vrchoviny, Jeseníků a Beskyd bude déšť velmi vydatný s úhrnem ojediněle kolem 80 mm," uvedli meteorologové.

Výstraha před velmi vydatným deštěm tak nyní platí pro Liberecko a Frýdlantský výběžek v Libereckém kraji, okolí Čáslavi ve Středočeském kraji, jihozápad Pardubického kraje, sever Vysočiny, části Olomouckého a Zlínského kraje a pro celý Moravskoslezský kraj. V posledních třech jmenovaných platí do odvolání také povodňová pohotovost.

V dalších částech Libereckého, Středočeského, Pardubického, Olomouckého, Jihomoravského a Vysočiny a celém Královéhradeckém kraji platí výstraha před vydatným deštěm s nízkým stupněm nebezpečí. V těchto regionech zároveň platí povodňová bdělost, tedy dosažení nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Bouřky se silným deštěm se severovýchodem republiky přehnaly už ve čtvrtek odpoledne a večer. Déšť způsobil i rychlý vzestup hladin řek a potoků, na některých místech byly překročeny povodňové stupně. Dnes dopoledne stoupla nad úroveň prvního stupně povodňové aktivity například hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Na prvním stupni se od čtvrtečního odpoledne drží také Cidlina v Jičíně. Třetí povodňový stupeň překročila ráno řeka Jičínka v Novém Jičíně, nyní je na druhém stupni.

reklama