Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové potvrdili, že na Ústecku šlo o tornádo

Na Ústecku se možná vyskytlo tornádo. (autor: Raduš Fabiánová)
Na Ústecku se možná vyskytlo tornádo. (autor: Raduš Fabiánová)
Foto: ČHMÚ

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Tornádo se vyskytlo v okolí Valtířova v sobotu po půl páté odpoledne. "Více informací přinese až terénní průzkum, ale zdá se, že slabší škody minimálně na vegetaci způsobilo," uvedli meteorologové s tím, že se pohybovalo i přes tok Labe. Dokazují to videa.

Sobotní tornádo se vyskytlo v rámci linie přeháněk. "Svou silou bylo ale samozřejmě nesrovnatelně slabší, než to 'moravské', které bylo vázané na silnou supercelární bouři. Slabší tornáda jsou a vždy byla poměrně běžná," dodali odborníci. 

Tornádo je silně rotující vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit velké škody. V Česku udeřilo to nejhorší před třemi lety, konkrétně 24. června 2021, na Břeclavsku a Hodonínsku. Vyžádalo si šest lidských životů, stovky zraněných a miliardové škody.

I pro dnešek zůstává v platnost výstraha před bouřkami, které hrozí odpoledne a večer na celém území. Hlavním rizikem budou kroupy a přívalové srážky. 

Témata:  počasí tornádo ČHMÚ

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy