reklama

Ve zbytku země hrozí velmi silné bouřky s výjimkou Karlovarského a Ústeckého kraje, kde mají být bouřky a s nimi spojené nebezpečné jevy o něco slabší. Kvůli intenzivním dešťům se mohou v části Čech rozvodnit hlavně menší řeky a potoky.

Výstraha před extrémně silnými bouřkami platí od 15:00 do půlnoci pro Pardubický kraj a Kraj Vysočina a pro některé regiony Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Ve zbytku republiky platí výstraha na velmi silné nebo silné bouřky do pátečních 06:00.

"Dnes odpoledne a večer a v noci na pátek se na většině našeho území od jihozápadu vyskytnou přeháňky nebo bouřky, které budou místy silné až velmi silné s přívalovými srážkami kolem 60 milimetrů, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. V jižních a východních Čechách a na Vysočině navíc nelze během dnešního odpoledne a večera vyloučit ani ojedinělý výskyt extrémně silných bouřek s velkými kroupami a nárazy větru kolem 100 kilometrů za hodinu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Během noci by měla bouřková činnost slábnout, na Moravě a ve Slezsku se silné bouřky mohou výjimečně vyskytnout ještě v pátek odpoledne a večer.

V oblastech, kde se čekají silné až velmi silné bouřky, mohou přechodně prudce stoupnout hladiny zejména na menších tocích, a to na úroveň prvního nebo druhého povodňového stupně. "V případě extrémně silných bouřek nelze ojediněle vyloučit vzestup ke třetímu stupni povodňové aktivity," dodali meteorologové.

Povodňová pohotovost začne od 15:00 platit pro Prahu, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický kraj a Kraj Vysočina i pro část Středočeského a Královéhradeckého kraje. V pátek ráno tyto regiony přejdou na nižší stupeň čili povodňovou bdělost.

Dnes platí také výstraha meteorologů na vedra, teploty na některých místech Moravy a Slezska mohou překročit i 34 stupňů Celsia. Ve všech čtyřech moravských krajích platí do páteční půlnoci varování před vznikem požárů.

reklama