Příčinou extrémně vysokých teplot je velmi teplý a suchý vzduch ze severozápadní Afriky, uvedli meteorologové na twitteru. V důsledku inverze byly dnes nejvyšší teploty naměřeny ve středních a vyšších nadmořských výškách. Naopak při mlze a nízké oblačnosti zůstávaly teploty kolem 13 stupňů, což byl případ hlavně jižní a střední Moravy a severozápadu Čech, uvedl ČHMÚ na facebooku.

Nejtepleji dnes bylo hlavně na jihu a jihozápadě Čech. Vedle Vimperku prožili letní den také lidé v Kašperských Horách na Klatovsku, kde se rtuť v teploměru dostala na 25,4 stupně Celsia. Přesně 25 stupňů zaznamenala stanice Hliniště na Prachaticku.

Dvě desetiny stupně pod hranicí letního zůstaly stanice v Pohoří na Šumavě, Volarech a v Tachově. V Hejnicích v Jizerských horách bylo dnes 24,7 stupně. Přes 24 stupňů bylo ještě na dalších devíti místech.

Rekord pro 30. říjen byl dnes překonán na 86 místech s dobou měření alespoň 30 let, což představuje většinu takových stanic. Na některých místech byl rozdíl oproti předchozímu maximu výrazný. Například ve Vimperku bylo dosavadním maximem 17,6 stupně z roku 2004, zatímco dnes tam bylo o více než 8,5 stupně tepleji.

Na třech stanicích dnes padl teplotní rekord nejenom pro 30. říjen, ale i pro kterýkoliv jiný říjnový den. V Nové Vsi v Horách v Ústeckém kraji bylo 24,5 stupně Celsia, zatímco dosavadní říjnový rekord byl 23,7 stupně z 2. října 1985. Na Měděnci, rovněž v Ústeckém kraji, dnes naměřili 24,1 stupně Celsia, čímž bylo překonáno měsíční maximum z 2. října 2011, které mělo hodnotu 22 stupňů. Třetí stanicí, kde dnes padl říjnový rekord, byl Churáňov na Prachaticku. Nové maximum tam je po dnešku 23,9 stupně, o tři desetiny stupně víc než činil dosavadní rekord z 19. října 2012.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Na konec října nezvykle teplé počasí by mělo vydržet ještě v pondělí, i když už bude poněkud chladněji. Odpolední maxima meteorologové očekávají mezi 17 až 21 stupni. V úterý bude přes Česko přecházet slabá studená fronta, takže odpolední maxima budou už jen do 15 stupňů Celsia.