Nejtepleji dnes bylo v Jihomoravském kraji, na jihozápadě Zlínského kraje, v jižních Čechách, na severozápadě středních Čech, na jihovýchodě Ústeckého kraje a také na Vysočině. "Na Vysočině padly kromě Havlíčkova Brodu a Velkého Meziříčí rekordy na všech stanicích," uvedl meteorolog. Ze 14 tamních meteorologických stanic tak rekordní teploty naměřilo 12 stanic.

Strážnice dosud držela rekord pro dnešní den s teplotou 34,6 stupně Celsia z roku 1943. "Nejčastěji dnes stanice překonávaly rekordy z roku 2000," uvedl Borovička. Je to případ Kuchařovic na Znojemsku, kde teploměry zaznamenaly 35,2 stupně, Brodu nad Dyjí na Břeclavsku, kde se teploměry zastavily na 35,1 stupni, a také Moravských Budějovic na Vysočině, kde meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Tropické třicetistupňové teploty vydrží v Česku i v následujících dnech. Ochlazení očekávají meteorologové až o víkendu, výjimkou bude jih a jihovýchod Moravy, kde i v sobotu budou maximální teploty překračovat 31 stupňů Celsia. V týdnu se budou objevovat ojedinělé přeháňky či bouřky. Od pátku bude pršet na většině území, bouřky mohou být o víkendu i silné. Vyplývá to z týdenní předpovědi ČHMÚ.