Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Meteorologové varují před bouřkami. Výstrahu ale nevydali

Bouřka, ilustrační foto.
Bouřka, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

V Česku by dnes mohly udeřit bouřky, jejich výskyt je však pro tuto chvíli zatížen velkou nejistotou, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne. Nebude tak ještě vydána první letošní výstraha před bouřkami. 

V sobotu se bouřky vyskytovaly jen výjimečně, zejména na Moravě a na východě Čech. Dnes už by situace mohla být rozdílná, míní meteorologové. V Čechách by mohly bouřky vznikat odpoledne na výrazné konvergenci.

"Nejvíce by se jich mohlo dnes odpoledne a v podvečer vyskytnout přibližně v pásu od jižních Čech přes Vysočinu až do východních Čech a na severozápad Moravy. Hlavně zpočátku odpoledne se ale první bouřky mohou vyskytnout i v severních nebo středních Čechách," uvedl ústav na sociální síti X.

V bouřkách se mohou vyskytnout zejména menší kroupy, případně lokální nárazy větru. Srážky by mohly působit problém v blízkosti hor, kde je nasycenější půda, nebo ve městech. Na ostatním území je míra nasycení půdy velmi nízká.

ČHMÚ dodal, že v pondělí odpoledne a večer bude potenciál bouřek vyšší, a to ve východní, jihovýchodní a jižní části Čech a na Moravě. "Energie by mělo být více a o spuštění konvekce se opět postará výrazná konvergence na frontálním rozhraní. I zde se ale zatím vyskytuje dost nejistot zejména s ohledem na střih větru, situaci upřesníme proto zítra dopoledne," podotkli meteorologové. 

Témata:  počasí bouřky ČHMÚ

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy