Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Meteorologové varují před tropickými teplotami a silnými bouřkami

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Jen nejzápadnějšího výběžku Česka se o víkendu nemají týkat extrémní projevy letního počasí, konkrétně bouřky či tropické teploty. Vedro udeří na většině území už dnes, bouřky, které mohou být i velmi silné, hrozí zítra. Vyplývá to z výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové na sociální síti uvedli, že v sobotu čeká Česko horký den. Pokud se objeví přeháňka, přinese jen pár kapek. V noci na neděli ale začne přes naše území postupovat k východu zvlněná studená fronta. 

V noci bude přes Německo postupovat linie, která dolním okrajem zasáhne západ a severozápad Čech. "Kolem půlnoci vstoupí přeháňky a bouřky od jihozápadu na Chebsko a budou se rozšiřovat k severovýchodu, tedy přes Krušné hory," uvedli meteorologové s tím, že k ránu se situace bude uklidňovat.

Přeháňky a následně i bouřky se pak začnou opět tvořit od nedělního dopoledne. Může jít i o supercely, upozornil hydrometeorologický ústav. Linie bude mohutnět a postupovat na Moravu a Slezsko, kde hrozí poslední bouřky kolem půlnoci na pondělí. 

"Očekáváme, že se tyto bouřky ve východní polovině ČR projeví velkými kroupami (aspoň kolem 3 cm), nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovými srážkami i přes 50 mm/hod., ojediněle až 70 mm. V západní polovině Čech předpokládáme bouřky slabší. V první polovině noci na pondělí se bude vše uklidňovat a pak se ochladí," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí léto bouřky ČHMÚ

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy