reklama

"Počasí nad střední Evropou nadále ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, v jehož důsledku se nadále budou vyskytovat silné a velmi silné bouřky provázené zejména intenzivními srážkami a kroupami," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před bouřkami platí od dnešních 13:00 do pondělních 02:00 pro celou Moravu, Vysočinu, téměř celý Pardubický kraj, východní část jižních Čech a část Královéhradeckého kraje.

Zejména v části východních Čech a na západní, střední a severní Moravě budou bouřky velmi silné, srážkový úhrn tam může být ojediněle i vyšší než 55 milimetrů. Ve zbytku východní poloviny území by se úhrny měly pohybovat okolo 35 milimetrů.

Hladiny budou stoupat zejména na tocích, které odvodňují Králický Sněžník, Jeseníky a část Českomoravské vrchoviny. Mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. "V oblastech zasažených intenzivnějšími srážkami nelze, zejména na menších tocích, vyloučit krátkodobé dosažení i vyšších povodňových stupňů," uvedl ČHMÚ.

Přívalový déšť také může lokálně zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít silnice. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," dodali meteorologové. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

reklama