Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Velmi silné bouřky hrozí až do noci, doprovodí je přívaly deště a kroupy

Bouřka, ilustrační foto.
Bouřka, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Velmi silné letní bouřky udeří v pátek či v noci na sobotu na celém území České republiky, varuje před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktualizované výstraze. Meteorologové uvedli, že předpokládají potenciálně vysoce rizikovou událost. 

Teploty budou v pátek s výjimkou západních, severozápadních a jižních Čech na mnoha místech překračovat 31 °C. Tropy ukončí během dne studená fronta, která přijde od západu a přinese bouřky. Ty se začnou tvořit během odpoledních hodin a budou velmi silné, uvedl ústav. 

První bouřky na západě Čech budou doprovázeny přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami do 2 cm a nárazy větru kolem 70 km/h. Později odpoledne a večer se vyskytnou ještě intenzivnější bouřky na ostatním území Čech a později i na Moravě a ve Slezsku, kde jejich výskyt hrozí i v druhé polovině noci na sobotu. 

"Velmi silné bouřky budou doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru od 2 do 5 cm) a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm ojediněle i kolem 70 mm," sdělili meteorologové.

Intenzivní srážky navíc mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. "Předpokládáme potenciálně vysoce rizikovou událost s velkým dopadem především v hustě osídlených oblastech s ohledem i na větší množství probíhajících kulturních akcí," dodali meteorologové.

Témata:  počasí bouřky ČHMÚ

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy