reklama

Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.

Při přívalovém dešti v těchto regionech podle aktuální výstrahy lokálně naprší až 50 milimetrů srážek, rychlost větru se může pohybovat kolem 90 km/h a někde se objeví i kroupy.

"V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků," uvedli meteorologové.

Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem i kroupami zasáhly už dnes ráno části Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Zejména na Moravě a ve Slezsku dnes odpolední teploty překročí 31 stupňů Celsia, po přechodu bouřek se ve středu ochladí - v Čechách bude 19 až 24 stupňů, na Moravě a ve Slezsku ukáže teploměr 23 až 28 stupňů Celsia.

Minulý čtvrtek zasáhla několik vesnic na jihu Moravy extrémně silná bouřka s tornádem, která napáchala škody na veřejném i soukromém majetku za miliardy korun, demolici čeká nejmíň 115 domů. Šest lidí následky přírodní pohromy nepřežilo. Pro oblast Hodonínska a Břeclavska platí dnes varování před vedry a od večera výstraha na silné bouřky, ve kterých může lokálně spadnout asi 30 milimetrů srážek a rychlost větru dosáhnout 70 kilometrů v hodině.

reklama