reklama

Hasiči vyjížděli dnes v souvislosti s intenzivními dešti zhruba ke 40 událostem, evakuovali preventivně dětský tábor u Mníšku. ČTK to řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský.

"Evakuace byla preventivní na základě našeho obvolání všech vedoucích táborů podél vodního toku. Někteří vedoucí sami tábory opustili na základě opatření starostů, někdo zůstával, kdo byl výš. Jen v tom Mníšku nebyli rozhodnuti, a byli dost nízko, takže jsme rozhodli, že je evakuujeme," doplnil mluvčí. Sedmatřicet dětí a čtyři dospělé převezli hasiči do obecních prostorů. "Odtud si je následně převzali rodiče a děti jsou v pořádku doma. Bylo to jen preventivní opatření, nešlo o žádné nebezpečí," dodal Přerovský.

Odpoledne hasiči kvůli velkému náporu posílili služby na krajském operačním středisku v Liberci a také na stanicích v Tanvaldu, Jablonci nad Nisou, Liberci a Raspenavě. "V Kunraticích a Heřmanicích na Frýdlantsku jednotky na žádost starostů monitorují vodní toky. Ve Višňové hasiči začali pracovat na protipovodňových opatřeních," řekl Přerovský. Situace v oblasti se ale v podvečer uklidnila, v posledních hodinách prší minimálně.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem od rána téměř 50 litrů vody na metr čtvereční. Déšť zkomplikoval hlavně dopravu v Liberci, některé ulice město muselo uzavřít. Neprůjezdná byla odpoledne Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. "Důvodem byla nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok," řekl Přerovský.

Uzavřená byla také Rychtářská ulice, kde se propadla vozovka. Vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. Problémy byly i jinde, tlak vody na několika místech vyrazil těžká víka kanálů, a zejména níže položené úseky komunikací tak byly pod vodou. "Mimo Liberec byly jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci spadlý strom," dodal mluvčí.

Déšť zvedl hladiny řek na Děčínsku, v Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka

Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek na Děčínsku. V Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu. V sousedním Vilémově zaplavila voda silnici přímo před stanicí dobrovolných hasičů. Od 15:00 už hasiči na Děčínsku evidovali více než 80 událostí, většinou jde o zatopené sklepy nebo silnice, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi. Déšť pomalu ustává.

Podle informací z Českých drah kvůli zaplavenému kolejišti na německé straně v Bad Schandau nejezdí vlaky z Děčína do Německa, dopravu tam zajišťují autobusy. Kvůli zaplaveným kolejím nejezdí vlaky ani mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží a Děčín-Prostřední Žleb.

S vodou bojuje hlavně Děčín. "Jílovský potok, který teče kolem děčínského magistrátu se trochu vylil z koryta, takže zatopil parkoviště pro auta úřadu, ale stihli jsme s nimi včas odjet, takže zatopená nebyla. Natekla nám ale voda do budovy A3 do přízemí, kde je sociální odbor. Voda zase vytekla, ale z bezpečnostních důvodů musíme vypnout elektřinu v budově a pojede se na generátor," řekl ČTK mluvčí úřadu Luděk Stínil.

První vlna bouřek s přívalovými dešti podle něj město zasáhla už v noci, kdy byla pod vodou silnice I/13 a oblast Pětimostí, přívaly vody ale poškodily také ulici Jiřího z Poděbrad, část ulice se propadla a museli ji uzavřít. Vodu na Pětimostí se v noci podařilo odčerpat, intenzivní deště během dne prostor znovu zatopily a silnice je opět neprůjezdná. Zatopené jsou ve městě i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.

Podle krajské policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové voda zaplavila také silnici z Hřenska směrem na Meznou, městská policie tam odklání dopravu. Pod vodou je silnice z Lobendavy směrem na Severní. Uzavřená je silnice z Děčína na Hřensko a dál do Německa. Voda zaplavila také část Střelecké ulice v Ústí nad Labem, komunikace je proto ve směru z centra k D8 uzavřena.

Napadané větve zablokovaly trať z H. Brodu do Tišnova, jezdí se po jedné koleji

Dnešní bouřka v části Jihomoravského kraje zablokovala provoz na trati z Havlíčkova Brodu do Tišnova. V úseku mezi Tišnovem a Řikonínem na Brněnsku spadl strom a do trakčního vedení napadaly větve. Práce na jejich odstranění trvaly zhruba dvě hodiny. Od 19:45 je trať průjezdná po jedné koleji, řekl ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Podle webu Českých drah se mohou v místě omezení vlaky opožďovat o 15 až 20 minut.

"Do vedení zasahuje i spadlý strom, který musejí hasiči odřezat. Kvůli napadaným větvím je vypnutá elektrika, ale do hodiny by se mělo zase jezdit. Před vypnutím jsme nechali projet téměř všechny vlaky, stojí tam jeden," uvedl kolem 18:30 Gavenda.

reklama