Nejsilnější střed tajfunu byl nad oceánem mimo samotný ostrov, který zasáhl jen okraj bouře. Chanthu se teď podle meteorologů pohybuje na sever směrem k pevninské Číně. O dopadech tajfunu Chanthu informovaly agentury AFP a DPA.

Více než 2500 lidí bylo evakuováno z oblastí ohrožených povodněmi do bezpečí, uvedla DPA s odvoláním na krizový tým. Přibližně 26.0000 domácností je bez elektrického proudu kvůli vyvráceným sloupům vysokého napětí, píše AFP. Pro případ, že by v oblasti kvůli silným dešťům začaly sesuvy půdy nebo byly potřeba další evakuace, je na místě připraveno zasáhnout a pomoci 31.000 vojáků.

V okolí měst Tchaj-tung a Hualien na východě ostrova spadlo 200 milimetrů srážek. Na Orchidejovém ostrově na jihovýchod od Tchaj-wanu zaznamenali až sedmimetrové vlny.

Letecké společnosti kvůli tajfunu zrušily přes 150 vnitrostátních i mezinárodních letů. Na východě Tchaj-wanu a na části severu ostrova většina obchodů a veřejných míst zavřela, celý den jsou zde silné deště. Obyvatelé by se měli držet dál od pobřeží, aby je nesmetly vysoké vlny, varovaly podle DPA úřady.

Tlaková níže Chanthu se v pondělí vytvořila mezi Guamem a Filipínami a meteorology překvapilo, jak rychle se změnila v silnou bouři. "Chanthu se za 48 hodin změnila z tlakové níže v tajfun páté kategorie," řekl představitel amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sam Lillo.

Tchaj-wan ve druhé polovině roku pravidelně postihují tajfuny, které nabírají sílu nad teplými vodami Tichého oceánu nebo Jihočínského moře. Subtropický ostrov je ale na tajfunech závislý, protože doplňují zásoby pitné vody. V loňském roce se podle agentury Reuters tajfuny Tchaj-wanu vyhnuly, což vedlo k nejhorším suchům v historii a rozsáhlým omezením používání pitné vody.