Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tropické počasí by se mohlo vrátit. Znovu se oteplí, otazníky mají i experti

Počasí
Počasí
Foto: Pixabay

Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají. 

Experti připomněli, že zejména střednědobá předpověď je zatížena řadou nejistot. Podle ústavu nicméně v rámci meteorologických modelů panuje shoda, že příští týden, přibližně od středy, by se mělo opět oteplovat. V tuto chvíli ale není jasné, jak teplý vzduch se do Česka dostane.

"Jinými slovy, oteplovat se během příštího týdne začne s vysokou pravděpodobností, ale jak moc, to teď není jisté," zdůraznili meteorologové na sociální síti X. Zmínili například, že předpověď, která předpovídá, že v Praze bude příští týden v sobotu opět až 35 °C, je aktuálně málo pravděpodobná. 

"Aplikace mi ukazuje na příští víkend sice velmi vysoké teploty, ale pravděpodobnost, že tomu tak bude, je zatím ve skutečnosti malá," vzkázali odborníci lidem., kteří sledují předpověď počasí zejména na svých mobilních telefonech. 

V meteorologii jako vědě hrají nejistoty a pravděpodobnost zásadní roli, zdůraznil ústav. "Moderní technologie umožňují sice zobrazování dat do detailu, takřka dokonale. Někdy ale zapomínáme, že nejistoty v předpovědích nikdy nezmizely a ztrácíme schopnost tento zásadní fakt vnímat a brát v úvahu," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí léto ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:04

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy