reklama

Při nejsilnějších z nich spadlo přes 50 milimetrů srážek, objevily se silné kroupy a foukal vítr přes 90 kilometrů v hodině. Bouřky způsobily výpadky v dodávkách elektřiny, komplikace v dopravě i krátkodobý vzestup hladin některých řek zejména v Plzeňském a Pardubickém kraji. Spadlý strom zabil na Písecku dva lidi v autě.

"Počasí u nás v neděli ovlivní okluzní fronta od západu. Před a na ní se vyskytnou ve východní polovině území i silné bouřky," uvedl dnes dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Lokálně se dá čekat přívalový déšť, který může rozvodnit zejména menší toky, zatopit podchody, podjezdy nebo sklepy. Nebezpečí mohou představovat také blesky. Při řízení vozidla v bouřce by měli lidé snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Hydrologická služba ČHMÚ ráno ČTK sdělila, že během dneška nemá pršet, toky rozvodněné po čtvrtečních bouřkách tak budou dál klesat k běžnému průtoku. Změnit se to může zase po nedělních deštích. "V neděli od ranních hodin očekáváme opět od jihozápadu místy déšť, postupně během dne přeháňky a bouřky na většině území, s úhrny v bouřkách ojediněle kolem 25 milimetrů. Vzhledem k aktuálně silnému nasycení půdy budou zasažené toky reagovat na srážky opětovnými přechodnými vzestupy hladin," uvedli hydrologové.

Výstraha na silné bouřky platí od nedělního poledne do 22:00 pro Olomoucký, Zlínský kraj, Moravskoslezský a Pardubický kraj a východní okraj Královéhradeckého, Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.

reklama