reklama

„Z Německa do Čech postupuje zvlněná studená fronta. Před frontou se vyskytují výrazné bouřky doprovázené nárazy větru,“ varovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Platí výstraha na vysoký stupeň nebezpečí pro Středočeský, Plzeňský a Ústecký kraj od nedělní desáté hodiny večer až do pondělní půlnoci.

„Bouřky bude doprovázet také silný vítr o rychlosti až 30 metrů za sekundu. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," uvedli meteorlogové. 

Připomínají, že je nutné zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Při řízení vozidla v bouřce je dobré snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Hasiči připomínají, jak se v takové situaci chovat. "Najděte si rychle vhodný úkryt uvnitř bezpečné budovy nebo v automobilu na bezpečném místě. Opusťte volné plochy, sejděte z vrcholků hor a neschovávejte se pod osamocenými stromy,“ upozorňují.

Lidé by se podle nich také neměli zdržovat na vodních plochách ani podmáčené půdě. Z ruky by měli upustit mobil a veškeré kovové předměty. "Nelehejte si na zem. Pokud nenajdete vhodný úkryt, přečkejte v bouři v podřepu s rukama a nohama u sebe," dodali.

Výstraha je v platnosti Středočeský kraj (Beroun, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Rakovník, Slaný), Plzeňský kraj (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj a Ústecký kraj (Litoměřice, Louny, Lovosice, Roudnice nad Labem).

reklama