Revue

Mocná zbraň zítřka? Umělá inteligence může napáchat obrovské škody

17.09. 10:55

Dnešními hlavními mediálními taháky jsou hackeři a umělá inteligence (AI). Povětšinou jsou tyto dvě témata probírány samostatně. Přitom však, jak referuje server Gizmodo, jsou mnohem propojenější než by se mohlo zdát. Hackeři začali využívat AI pro potřeby svých operací jako velmi účinnou zbraň v…

Obezita v mládí přispívá ke vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku

16.09. 13:44

Řím - Nový průzkum vědců z Telavivské univerzity ukázal, že nadváha a obezita adolescentů bývá příčinou častějšího onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku v dospělosti.

Obrovská hrozba pro zdraví? Sexuálně přenosných chorob je mnohem víc, než jsme si mysleli

16.09. 11:09

Poté, co tým britských vědců zjistil, že virus Zika přetrvává ve spermatu mužů, u nichž příznaky vymizely již před několika měsíci, začali se ptát: Jaké další viry se asi schovávají v odlehlých částech těla? Jejich závěry jsou velice překvapující.

reklama

Źivá, nebo mrtvá? Záhada slavné Schrödingerovy kočky byla rozluštěna

Aktualizovali jsme 15.9.2017, 22:57, 14.09. 10:49

O slavné kočce toho rakouského pána jste už jistě někdy slyšeli. Určitě víte, že má být mrtvá nebo živá a že se tím asi snažil něco dokázat. Ale co vlastně? Pojďme se zblízka podívat na jeden z nejzajímavějších myšlenkových experimentů v historii vědy.

Jste ve všem druzí? Podle odborníků je to dobře

15.09. 12:52

Ať se snažíte sebevíc, stále končíte až na druhém místě? Tak zpozorněte, druhé místo totiž nemusí nutně znamenat vaši prohru, ba naopak. Z dlouhodobého hlediska můžete být totiž tím pravým vítězem právě vy.

Obáváte se špinavých záchodů? Na věcech, které používáme každý den, žije bakterií mnohem víc

15.09. 11:55

Obáváte se špinavých toalet kvůli množství bakterií, které na nich mohou ulpět? Poté byste měli zvážit používání některých věcí každodenní potřeby. Na obrazovkách chytrých telefonů a tabletů je totiž podle vědců víc bakterií, než na záchodovém sedátku.

Extrémní počasí: Co se stane, když hodíte na hurikán jadernou bombu?

14.09. 16:14

Miami - Svět nedávno pobavila zpráva, že vystresovaní obyvatelé Floridy chtěli z nudy střílet osobními zbraněmi po hurikánu Irma. Zdaleka se však nejedná o nejšílenější nápad veřejnosti. Každoročně během bouřkové sezóny nad Atlantikem zasypají lidé Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) dotazy a…

Co vše je možné najít na sedadlech a držácích v metru? Test odhalil pořádně nechutné detaily

12.09. 13:18

Hromadnou dopravou cestuje většina z nás – především pokud pracujeme či žijeme ve velkých městech. Denně se tímto způsobem po celém světě přepravují miliony lidí. Ačkoliv jde o ekologickou a často i velmi levnou cestu, jak se dostat z místa na místo, má taková doprava i svá úskalí.

Jaká tajemství ukrývají legendární knihovny pod Vatikánem?

12.09. 09:25

Archivy a knihovny ve Vatikánu obsahují ohromné množství knih a rukopisů. Řada z nich pochází z dob raného středověku, což činí tamější sbírku jednou z nejstarších na světě. Pokud jste výzkumník a dokážete patřičně zdůvodnit účel vaší návštěvy, můžete knihovnu navštívit a bádat ve starobylých…

Nadváha škodí zdraví, tvrdili vědci. Teď je vše jinak?

Aktualizovali jsme 11.9.2017, 22:21, 11.09. 13:08

Dlouhé roky se vědci a lékaři předháněli ve zjišťování, co všechno je ve skutečnosti nezdravé. Od cigaret, alkoholu, kávy až po tučné a masné výrobky, vždy měli víceméně jasno. Za jednoho z největších zabijáků ale považovali nadváhu a z ní vyplývající obezitu, teď se ale ukazuje, že by všechno…

Nepředstavitelné utrpení: Jak se mučilo ve jménu spravedlnosti a Boha?

Aktualizovali jsme 11.9.2017, 22:20, 11.09. 08:05

S trestáním zločinců či nepoctivců se dá vypořádat různými způsoby. Můžete zkusit dokázat jejich nevinu a můžete je nechat uprostřed náměstí, kde se na nich vyřádili jejich sousedé. Středověk byl temnou dobou a mnoho trestů a testů, které dříve byly běžné, nám dnes přijde jako zcela nehumánní.

Jak funguje detektor lži? A lze jej oklamat?

Aktualizovali jsme 11.9.2017, 19:43, 11.09. 10:08

Snad každý ví, co je detektor lži zač. Setkáváme se s ním v televizi v policejních seriálech, v detektivkách a někteří s ním mají i osobní zkušenost. Některá povolání dokonce vyžadují, abyste prošli testem na stroji (třeba když se ucházíte o práci u CIA nebo FBI). Jenže co si vlastně myslet o…

Věci, které považujeme za správné, ale přitom nám pořádně škodí

Aktualizovali jsme 10.9.2017, 22:32, 10.09. 15:33

Brzy vstávat, hodně pít či jíst lehká jídla... Všechny tyto dobré rady nejsou pro naše zdraví tak prospěšné, jak se tvrdí. Objevte sedm "zdravých" zvyků, které ve skutečnosti zdravé nejsou, píše francouzský server Gentside.

Pozor na domácí práce. Podle vědců vám mohou ublížit

Aktualizovali jsme 10.9.2017, 22:32, 10.09. 12:55

Problémy se zády se pro mnoho lidí staly každodenní záležitostí. Může za to nedostatek pohybu, ale i špatný postoj při práci a to jak v zaměstnání, tak i během domácích prací. Odborníci proto nabádají veřejnost, aby i při běžných věcech, jako je utírání prachu, dbali na své zdraví.

Víte, jak se správně sprchovat? Rady a doporučení odborníků

Aktualizovali jsme 10.9.2017, 22:32, 09.09. 08:43

Existují dva typy lidí. Jedni se sprchují večer, poté, co přijdou domů z práce nebo ze školy, najedí se a chystají se do postele. Druzí se ať se děje co se děje osprchují až na druhý den ráno. Voda je zkrátka probere a bez ranní koupele si neumí představit den. I čas sprchování ale dnes podléhá…

Důchodci jsou na tom hůře než mladí. Jejich tělo je úplně jiné, zjistili vědci

Aktualizovali jsme 10.9.2017, 22:32, 07.09. 18:43

Senioři mají oproti mladším lidem řadu výhod. Jsou zkušenější, umí v životě "chodit", mají za sebou strasti při zakládání rodiny a většinou i více našetřených peněz. Jednu věc ale dokáží jen stěží, a vědci dlouho nevěděli proč. Nyní ale zjistili, proč starší lidé nedokáží zhubnout. Tělo seniorů je…

Milovníků psů je více než voličů politických stran. Dokázal do Psí den

10.09. 21:22

Praha - V Centrálním parku Lužiny proběhl druhý ročník PSÍHO DNE s Prahou 13, který si klade za cíl pomoci pejskům bez domova. Pejsci závodili v amatérských dostizích a ve skoku do výšky, ochutnávali nejrůznější pamlsky a dobrůtky a celkově se se svými páníčky a kamarády všichni výborně bavili. Ani…

Věčný život? Vědci zřejmě brzy dokáží znovu probudit mrtvé

10.09. 11:32

Představa, že lékaři dokáží zpět přivést k životu mrtvé, zatím zní jako vědecká fikce. Jenže už brzy by se tato pro někoho šílená teorie mohla stát realitou. Uvádí to server Medical Daily.

Chcete změnit svět? Těmito nápady můžete

09.09. 14:53

Lidstvo musí čelit velkému množství problémů – od epidemií po změnu klimatu. Některé jsou náhoda, jiné jsme na sebe přivolali sami. Velké výzvy volají po úžasných nápadech. Je třeba nová technologie, vědecká řešení a chytrá řešení.

Šest nejpravděpodobnějších scénářů, které mohou zničit svět

08.09. 17:50

Už několikrát varoval lidstvo fyzik Stephen Hawking lidstvo, že bude brzy vyhubeno, a to rukou velmi vyspělé umělé inteligence, kterou už lidé nebudou moct ovládat. To ale není jediná potencionální hrozba, která nám hrozí. Server The Telegraph sestavil žebříček šesti nejpravděpodobnějších.

Virus Zika může lidstvu prospět. Vědci zjistili, jak jej využít

08.09. 16:51

Lidé vnímají virus Zika jako strašnou věc, která je nebezpečná pro celý svět. Ve skutečnosti by se tento virus mohl hodit v boji s mozkovou rakovinou. Je tedy možné, že Zika bude ještě užitečná.

Chcete vědět, kdy zemřete? Roboti to spočítají

08.09. 08:31

Žijme každý den, jako by byl ten poslední, nikdy totiž nevíme, kdy tím posledním bude. Toto rčení sice málokdo opravdu dodržuje, přesto má něco do sebe. Žádný člověk na světě neví, jak dlouho ještě chodit po Zemi a kolik času mu zbývá, lidově řečeno. To by se ale podle vědců mohlo v dohledné době…

Jak ničivá je vodíková bomba?

07.09. 10:05

Soul - Poslední bombové testy severní souseda dělají vrásky Jihokorejcům. Statistici teď musejí počítat s možností, že taková puma dopadne i na jejich hlavní město. A odhady? Dva miliony mrtvých.

Lékaři v šoku: Tyto smrtelné choroby jsou přenosné na člověka

07.09. 09:53

Britští chirurgové svým vědeckým výzkumem doslova šokovali svět. Zjistili totiž, že mozkové choroby jsou přenosné z pacienta na jiného člověka. Vědci tak mají nyní poprvé důkaz o přenosu těchto nemocí mezi lidmi.

reklama
Fotogalerie