Revue

Parazit požírající mozek číhá ve vodě, šance na přežití je malá. V Česku už způsobil fatální epidemii

Aktualizovali jsme 10.10.2018, 22:01, 09.10. 12:36

V České republice způsobila nejhorší epidemii na světě. Je extrémně vzácná a prakticky neléčitelná. Šance na přežití je nízká a zabíjí do několika dní. Ačkoliv se o ní příliš nemluví, Naegleria fowleri zvaná též améba je prvok, který dokáže evakuovat akvaparky i celá města.

Cesta do středu Země: Uvidíme někdy roztavené jádro na vlastní oči?

10.10. 17:25

I když to muže znít jako zápletka ze sci-fi filmu, opak je pravdou. Japonci se rozhodli, že provrtají zemskou kůru a dostanou se až k plášti. Pokud se jim to povede, bude to první takový úspěšný projekt v historii.

Legendární král Artuš skutečně žil? Záhadné ostatky zamotaly odborníkům hlavu

10.10. 14:19

Legenda o králi Artušovi je jedna z nejpopulárnějších pověstí Britských ostrovů. Co víc, už dlouhou dobu je doprovázená spekulacemi, že nejde o pouhou legendu. Historici se proto už léta snaží najít důkazy či vyvrátit jeho existenci.

reklama

Pozor na to, co berete: Léky, které máme všichni doma, dokáží napáchat pořádnou paseku

10.10. 08:53

Paracetamol a ibuprofen jsou účinné látky, které najdeme v řadě léků proti bolesti. Podle odborníků ale mají řadu vedlejších účinků, a kromě utlumení bolesti mohou například vyvolat změny nálad, chování či ovlivňovat psychiku člověka.

Ve vesmíru číhá nebezpečí: Dokáží lidé sestřelit nebezpečné asteroidy?

10.10. 08:03

Zprávy o průletu asteroidu kolem planety Země nejsou ničím výjimečným, ve skutečnosti jsou ale častější, než by se na první pohled mohlo zdát. Každý rok nás totiž ohrožuje zhruba 1500 takových objektů, a je pomalu zázrak, že se naše planeta ještě se žádným nesrazila. Co by se ale stalo, kdyby…

Neobvyklá diagnóza dělá lidem ze života peklo. Jak se žije s alergií na vodu?

09.10. 21:26

To, co my považujeme za rutinu, je pro tuto dívku doslova utrpení! Její nevšední diagnóza zásadně ovlivňuje její život.

Nejbrutálnější sérioví vrazi světa: Lidem se hnusí, zároveň ale budí mimořádný zájem

09.10. 21:11

Sérioví vrazi. Osoby, jež se nám hnusí, ale zároveň v nás budí jakýsi zvláštní zájem o jejich příběhy. To dokazuje i existence bezpočtu filmů, dokumentů, knih, časopisů nebo internetových stránek, které se sériovým vrahům věnují. Příběhy osmi nejbrutálnějších a nejbestiálnějších sériových zabijáků…

Lest s "falešnou vlajkou" rozpoutala válku v Evropě, za zákeřným plánem stál Heydrich

09.10. 10:38

Varšava/Berlín - Už je tomu téměř 80 let, kdy nacističtí agenti podnikli falešný útok na německou rádiovou věž v Gliwicích, na polsko-německé hranici, který se pak následující den 1. září 1939 stal záminkou pro invazi do Polska, což pak následně rozpoutalo 2. světovou válku. Jedním z organizátorů…

Je single život výhodou, či nevýhodou? Jednočlenných domácností přibývá

09.10. 08:08

Před rokem vydal Eurostat zprávu o tom, že v celé Evropské unii roste počet jednočlenných domácností. Tyto domácnosti mají tvořit už téměř třetinu všech domácností, v celé EU tedy skoro 72 milionů obyvatel.

Lidé jsou špindíry? Tyto věci používáme denně, přesto je téměř nečistíme

Aktualizovali jsme 8.10.2018, 22:18, 08.10. 15:28

Každý z nás se snaží vypadat co nejlépe. K tomu, abychom toho dosáhli, potřebujeme několik pomocníků. Kosmetické pomůcky vyžadují náležitou péči. Pokud je dostatečně neudržujeme, můžeme počítat s nepříjemnými následky, jako je kožní vyrážka nebo bakteriální infekce. Jak se tedy o nástroje, které ke…

Historie české vlajky: Proč si Slované přivlastnili červenou, bílou a modrou?

08.10. 12:55

Naposledy spekulace ohledně trikolóry rozvířily vody internetových diskuzí, když si při své první prezidentské inauguraci vzal Miloš Zeman kravatu s ruskou trikolórou. Bílá-červená-modrá je nejčastější kombinací na vlajkách slovanských států., a tak se lehce zamění jejich pořadí. S historií vlajek…

Mohou mít ryby vědomí? Akvarijní rybka prošla záludným testem a zaskočila vědce

08.10. 11:50

Vůbec poprvé v dějinách se podařilo zaznamenat případ, kdy nějaká ryba prošla zrcadlovým testem, všeobecně považovaným za test prokazující sebe-uvědomění u zvířat. Kupodivu nejde o žádnou majestátní či známou rybu, ale malou nenapadnou korálovou rybku, které se česky říká pyskoun rozpůlený

Proč vymřeli mamuti? Podle vědců si za to vlastně mohli sami

08.10. 11:48

Pohlceni propadlou půdou. Spláchnuti lavinou bahna. Utopeni, když se probořili tenkým ledem. To je osud, který před tisíci let potkal na Sibiři mnoho mamutů. A důvod, díky kterému vymřeli.

Místo opředené řadou tajemství: Kde ležel biblický ráj?

08.10. 11:47

Výzkumníci věří, že se jim podařilo nalézt biblickou rajskou zahradu. Ta by podle nich mohla ležet v oblasti Iráku, která už je umístěna na seznamu světového dědictví UNESCO.

Skrývá se v oceánu obří prehistorický dravec? Mohl by být větší než letadlo

08.10. 11:21

Megalodon by se dal jednoduše popsat jako stroj na zabíjení. Prehistorický žralok dosahoval velikosti letadla a se svými čtyřiceti metry na délku a 20 centimetrů dlouhými zuby mu dosud nedokázal konkurovat žádný jiný mořský ani suchozemský dravec. Podle odborníků vyhynul, jiní ale tvrdí, že přežil.…

Může při dlouhém zadržování moči člověku prasknout měchýř?

Aktualizovali jsme 7.10.2018, 21:29, 07.10. 08:00

Podle pověsti zemřel známý dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe poté, co mu praskl močový měchýř. Je něco takového skutečně možné?

Chcete se vyhnout problémům? Tyto věci raději na svém pracovním počítači nevyhledávejte

Aktualizovali jsme 7.10.2018, 21:29, 07.10. 07:30

Pokud máte nějaké kuriózní záliby či zájmy, raději si jejich vyhledáváni nechejte až na doma. Jinak se může stát, že budete ke svému zaměstnavateli pozvání „na kobereček“ a nebude to zrovna příjemné popovídání.

Předci člověka se pářili s tajemným a neznámým druhem. Jejich potomci žijí dodnes

Aktualizovali jsme 7.10.2018, 21:28, 07.10. 07:00

Homo sapiens jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci nebo denisované. A i když řada těchto druhů fakticky zanikla, nová studie naznačuje, že naši ranní předkové se rozmnožovali s celou řadou raných homininových druhů.

Smrtící infekce mozku: Mladík se nakazil na koupališti, za pět dní zemřel

07.10. 20:33

S neobvyklým případem se setkali lékaři z amerického New Jersey. Hospitalizovali totiž nemocného mladíka, který po několika dnech zemřel. Co přesně bylo příčinou jeho obtíží neví, zřejmě se ale nakazil v místním akvaparku.

Neplodnost není moderní problém. Jak ji léčili lidé ve středověku?

07.10. 08:55

Pokud žena ve středověku nemohla otěhotnět, čekaly ji poměrně perné časy. S důrazem na nutnost rozmnožování a zachování rodu byla potřeba otěhotnět veliká. A protože medicína nebyla zrovna vyvinutá, léčebné postupy nebyly zrovna příjemné.

Plasty nejsou to nejhorší? Oceány ohrožuje mnohem nebezpečnější lidský výrobek

06.10. 20:01

O tom, že jsou naše oceány znečištěny obrovským množstvím plastů slýcháváme často. Málokdo však ví, že kromě plastů existuje další velmi nebezpečná forma odpadu. Nedopalky.

Jak by vypadal svět, kdybychom nikdy na nic nezapomněli?

Aktualizovali jsme 6.10.2018, 20:00, 06.10. 09:17

Všichni si čas od času stěžujeme na paměť. Podle vědců bychom ale za ni měli být rádi. Je totiž mnohem lepší zapomínat, než si pamatovat vše. Zapomínání nám totiž pomáhá víc, než se zdá.

Úklid bytu je důležitý nejen kvůli hygieně? Vědci zjistili, jak působí na naši psychiku

06.10. 19:43

Na některé lidi má pár minut strávených úklidem domácnosti stejně blahodárný vliv jako věnování se meditačním cvičením. Dokonce představa čistě uklizeného domu, do kterého se vrací po dlouhém a stresujícím dnu, může navodit pocit klidu.

Proč jsou utěrky na prach žluté? Odborníci z celého světa jsou zmatení

06.10. 13:55

V našich končinách není problém zakoupit utěrky na prach v různých barvách. Stejně jako ve zbytku světa jim ale dominují ty žluté, a jsou dokonce země, kde jiné barvy seženete jen těžko. Proč tomu tak je? To je otázka, na kterou zřejmě nikdo nezná odpověď.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie