Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se stalo s Nohavicou? Hřebejk uhodil hřebíček na hlavičku

Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica
Foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Jarek Nohavica v posledních letech přišel o spoustu posluchačů, ale zároveň získal mnoho nových fanoušků. Myslí si to i režisér Jan Hřebejk, který se rozhodl vyjádřit k nejnovější kontroverzi kolem legendárního umělce. 

Česko v posledních dnech zaskočilo video z koncertu slavného písničkáře kvůli nové písni, která v jeho repertoáru patří k tomu textově i hudebně slabšímu. Nohavica nejprve zpívá například o tom, jak "za všechno může Babiš", například za deprese. Posléze pokračuje slokou, ve které "za všechno může Putin", konkrétně i za stav ústních dutin. 

Nová skladba neunikla ani režisérovi Janu Hřebejkovi, který se nakonec rozhodl sdělit národu svůj pohled na dnešního Nohavicu. Na úvod poznamenal, že z "básníka svědomí" se časem stal populární zpěvák.

"Z venku to vypadá zdánlivě stejně, ale je v tom rozdíl a nestalo se to ze dne na den. Jeho publikum z 80.let, a částečně ještě i jeho obdivovatelé z dob Mikymauzolea a Divného století, je zklamáno a v hojném počtu Jarka Nohavicu zavrhlo nebo jen opustilo jeho tvorbu," popsal filmař na síti X. 

Dnes má hudebník podle Hřebejka takové publikum, které má rádo jeho pohodové, nápadité a v zásadě popové písně hrané na akustickou kytaru nebo harmoniku, kombinující chytlavé melodie a hořce zábavné texty. "Je to už jiné publikum, kterému podobně jako u popových hvězd, nevadí 'poklesky' rasistických vtípků, podivných politických sympatií, nebo bagatelizování zla: Putina, SPD nebo Babiše," konstatoval. 

"Kritéria svědomí už neobstojí. Hitmaker se stal zrádcem svého původního publika. Jestli mu to vadí, těžko říct. Možná si toho nevšímá, člověk sám sebe vnímá hodnotově stále stejně. Možná má pocit, že se změnili ti původní obdivovatelé," dodal Hřebejk. 

Témata:  Jaromír Nohavica Jan Hřebejk

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

14. února 2026 19:33

Nejméně věří Češi Turkovi, ukázal průzkum. Od politika přišla rázná reakce

První letošní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), realizovaný na přelomu ledna a února 2026, nabízí detailní pohled na to, jak čeští občané vnímají své politické představitele. Nejdůvěryhodnější postavou české politické scény zůstává prezident Petr Pavel, kterému věří 62 procent dotázaných. Jako jediný politik v šetření oslovuje téměř dvě třetiny veřejnosti a dosahuje kladného indexu důvěry ve výši +28.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy