Česko dnes rozesmutnila smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let, poslední narozeniny oslavil na konci loňského července. Tehdy vyslovil jedno přání ohledně dalšího působení před kamerou.
Švehlík byl podle deníku Aha! připravený se ještě zapojit do pracovního procesu, pokud by si mohl zahrát se synem Davidem. Měl ale jednu podmínku. "Jen pokud se mi bude líbit scénář, to zdůrazňuju," nechal se slyšet. Nemělo přitom být podstatné, zda půjde o film nebo seriál.
Herecký bard se tehdy svěřil, že mu vadí kritika seriálů. "Může být i dobrý seriál, když je dobrý scénář, režisér a herci. Za komunismu jsme měli skvělé seriály. Dnes jsou ale lidé nenároční a spokojí se s lacinou zábavou, proto jsou některé seriály tak zvláštní," konstatoval.
Otec a syn Švehlíkovi si spolu samozřejmě několikrát zahráli. Stačí zmínit filmy Na střeše či Úsměvy smutných mužů nebo televizní seriál Já, Mattoni.
Alois Švehlík začínal s herectvím v roce 1962 v klatovském divadle, které bylo záhy zrušeno. Poté vystřídal angažmá v Mostě, Olomouci či Liberci, než v roce 1974 na čtrnáct let zakotvil v Městských divadlech pražských. V roce 1988 se stal členem činohry Národního divadla. Před čtyřmi lety získal cenu Thalie za celoživotní mistrovství. Loni pak byl u příležitosti 85. narozenin uveden do Síně slávy Národního divadla.
Pardubický rodák se od 70. let objevoval také před kamerou, ještě častěji pak od 90. let. Díky charakteristickému chrapláku se prosadil i v dabingu. V českém znění mluvili jeho hlasem Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Burt Lancaster nebo Jack Nicholson. Od roku 2014 mu náležela Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Známý herec také dlouhá léta učil mladší kolegy na DAMU.
Švehlík byl od roku 1967 ženatý s ekonomkou Florentinou. Pár měl tři děti. Nejznámější z nich je právě syn David, který se vydal v otcových stopách a stal se hercem.
Témata: Alois Švehlík, David Švehlík