Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MS v hokeji 2025 se blíží ke konci. Jeden z příštích ročníků bude pořádat Slovensko

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)
Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Mistrovství světa v ledním hokeji je každoroční událostí, která přitahuje pozornost milionů fanoušků po celém světě. V Evropě pak patří mezi nejsledovanější sportovní podniky vůbec. Letošní 88. ročník, který probíhá od 9. do 25. května 2025, hostí severské země Švédsko a Dánsko. Turnaj se odehrává v Stockholmu a v dánském Herningu.

Původně se plánovalo, že šampionát proběhne výhradně na švédském území, ale Dánsko se nakonec k pořadatelství připojilo. Stockholm je hlavním centrem turnaje a kromě základní skupiny zde fanoušci uvidí i oba semifinálové duely, zápas o bronz a finále. Herning, kde se hrálo i v roce 2018, hostí druhou základní skupinu a dvě čtvrtfinále.

Švédsko tak má nejen organizačně silnou pozici, ale také sportovní ambice. Po bronzovém úspěchu z pražského šampionátu v roce 2024 budou chtít domácí hokejisté tentokrát dojít ještě dál.

Po letošním severoevropském ročníku se mistrovství světa v roce 2026 přesune do Švýcarska. Hrát se bude ve Fribourgu a Curychu, kde byla pro tuto příležitost postavena zcela nová multifunkční hala. Švýcarsko mělo šampionát hostit již v roce 2020, ale tehdy byl kvůli pandemii COVID-19 zrušen. Po dlouhých 17 letech se tak světový hokej opět vrací do této alpské země.

Rok 2027 přinese jubilejní 90. ročník a s ním i návrat do Německa. Turnaj se odehraje v Mannheimu a Düsseldorfu. Němci se tak stanou pořadatelskou zemí už podesáté v historii – premiéru si odbyli už v roce 1930 a naposledy hostili mistrovství v roce 2017.

Na rok 2028 připadlo pořadatelství Francii. Ta byla nakonec jediným kandidátem poté, co Kazachstán svou kandidaturu stáhl. Hrát se bude v Paříži a Lyonu. Pro Francii půjde teprve o třetí mistrovství v historii – předtím ho hostila v roce 1951 a pak v roce 2017 ve spolupráci s Německem.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2029 se bude konat na Slovensku. Před pár dny se o tom rozhodlo na výročním zasedání IIHF během MS ve Švédsku a Dánsku. 

Nezapomenutelný zůstane loňský šampionát, který se v roce 2024 konal v Česku. Domácí tým vybojoval titul a turnaj zaznamenal rekordní návštěvnost – již při semifinálovém dni padl historický rekord s celkovou účastí 797 727 diváků. Šlo o třetí šampionát na českém území v novodobé éře (po letech 2004 a 2015) a podle mnohých i o nejlepší v celé historii mistrovství světa.

Hokejové mistrovství, které se poprvé uskutečnilo už v roce 1920, si za více než sto let existence vybudovalo pevné místo na mapě světového sportu. A přestože se mění pořadatelé i trendy, jedno zůstává stále stejné – vášeň fanoušků a touha týmů po světovém zlatu. 

Témata:  hokej hokej MS

Související

Aktuálně se děje

14. června 2025 15:08

Michal David řádí: Dva dny v O2 areně a show za miliony korun

Michal David si na druhou polovinu tohoto týdne naplánoval jedny z největších koncertů ve své dlouholeté úspěšné kariéře. Po sobotě bude moci počítat výdělky, ale zatím se kvůli show sám plácl přes kapsu. Šlo totiž o mnohamilionovou investici. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy