Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřela Věra Křesadlová (†81): Martina Formanová prozradila, zda dorazí na pohřeb

Martina Formanová v pořadu Všechnopárty
Martina Formanová v pořadu Všechnopárty
Foto: Reprofoto ČT

Česko v uplynulém týdnu zasáhlo několik smutných zpráv. Jedna se týkala druhé manželky oscarového režiséra Miloše Formana. Věra Křesadlová zemřela ve věku 81 let. Informace doputovala i do USA za Martinou Formanovou, která nyní prozradila, zda dorazí na případné poslední rozloučení. 

Výtvarnice, herečka a zpěvačka Křesadlová byla dlouhá léta členkou souboru v Semaforu, s Formanem se dočkala dvojčat Matěje a Petra, dnes známých divadelníků. S režisérem se seznámila, když si ji vybral do filmu Konkurs. O něco později se dvojice vzala. Manželství trvalo přes 30 let, ale bylo svým způsobem komplikované.

"Kdybych ale měla spočítat dny, kdy jsme byli spolu, tak by jich teda opravdu moc nebylo. On byl většinu času někde pryč," přiznala rodačka z Prahy v rozhlasovém pořadu Blízká setkání. Zlom ve vztahu nastal kvůli událostem v srpnu 1968. Než do tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sověty, nacházel se režisér s dětmi ve Francii. "Já za ním přijela z Belgie, vzala děti a jela do Prahy. Druhý den dorazily tanky," popsala.

Křesadlová pak ještě odcestovala do Francie, ale když zkrachovaly nějaké projekty, vrátila se s dětmi domů. Forman rodinu nenásledoval, protože se obával, že už by se do ciziny nedostal. "Rozešli jsme se v pohodě. Byli jsme pořád ve spojení, i když mezi mými návštěvami uběhlo třeba deset let," dodala.

Forman se následně oženil ještě jednou, jeho vyvolenou se stala spisovatelka Martina Formanová. Dočkal se s ní i druhých dvojčat. Formanová, která žije v USA, připustila, že by do Česka mohla přijet na rozloučení s Křesadlovou.

"Ráda se přijdu rozloučit, je to pro mě samozřejmé. Jsme přece jen jedna a dost rozvětvená rodina," řekla deníku Blesk a připomněla, že přátelství s předchůdkyní po boku filmaře se nerodilo lehce. "Postupně se ale začalo rozvíjet naše smíření i – troufnu si říct – přátelství," podotkla. 

Témata:  Martina Formanová

Související

Aktuálně se děje

16. ledna 2026 10:55

Jste průměrný Čech? Jídlem do krabičky můžete ročně ušetřit desítky tisíc

Rostoucí ceny v restauracích a stoupající preference zdravého životního stylu vedou stále více Čechů k domácí přípravě jídla, které pak v zaměstnání konzumují o polední pauze, aniž by tedy navštívili restauraci. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Pluxee, který uskutečnila agentura Ipsos. Pokud „krabičkovému obědu“ dávají přednost každodenně, mohou při současných cenách ušetřit průměrně zhruba 32 000 korun ročně.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy