Studna – jeden z nejznámějších a nejděsivějších případů české kriminalistiky – je stále živou připomínkou událostí, které otřásly klidnou středočeskou obcí Vonoklasy. Záhadný příběh o vraždě, požáru a zoufalém boji o přežití inspiroval nejen tvůrce normalizačního seriálu 30 případů majora Zemana, ale nyní i novou minisérii Studna televize Voyo. Přestože příběh fascinoval celé generace diváků, místní obyvatelé vzpomínají na tyto události s opatrností a lítostí.
Vonoklasy, poklidná vesnička na dohled od Prahy, byla v roce 1968 svědkem událostí, které navždy poznamenaly její historii. V únoru toho roku zde vypukl požár jednoho z domů, který odhalil dvě mrtvá těla – muže utopeného na dně studny a ženu s rozbitou hlavou nalezenou v troskách domu. Jediným přeživším z tříčlenné rodiny byl syn, jenž byl těžce zraněn nalezen v nedalekých Černošicích. Tento hrůzný čin byl vyvrcholením dlouhodobých sousedských sporů, jejichž detaily zůstávají i po více než půl století nejasné.
Televizní adaptace v podobě dílu Studna ze seriálu majora Zemana přinesla ikonickou scénu, která se zaryla do paměti diváků: starý Brůna, šílený otec, se sekerou v ruce kývající se nad tělem své manželky. Hláška „Otec byl toho večera poněkud neklidný“ zlidověla a přispěla k mýtickému statusu této epizody. Ovšem právě toto zpracování případu, které se z velké části odchyluje od skutečných událostí, rozděluje názory diváků i pamětníků.
Podle místní pamětnice, sedmdesátileté paní E. M., která stále žije v blízkosti někdejšího dějiště tragédie, byla televizní verze případu „divná“ a zkreslená. „Nikdo tehdy nevěděl, co se přesně stalo. Nemůžete to posuzovat, když jste tam nebyli,“ říká pro Aktuálně žena, jejíž otec měl údajně blízko k aktérům sporu. Sama se událostí přímo neúčastnila, bylo jí tehdy pouhých devatenáct let, ale dodnes cítí, že skutečné okolnosti příběhu zůstávají zahalené tajemstvím.
Podle archivních spisů vyšetřovatele Josefa Strouhala se v tragické noci vše odehrálo v atmosféře strachu a napětí. Syn rodiny, který měl od dětství následky dětské obrny, popsal, že jeho otec byl večer před soudním líčením nervózní. Když zaslechl podivné zvuky, spatřil otce, jak stojí nad bezvládným tělem jeho matky. Hrůzný moment údajně vedl k tomu, že se otec pokusil přinutit syna k sebevraždě. Syn však díky neuvěřitelné vůli přežil a jeho svědectví umožnilo rekonstruovat alespoň část příběhu.
Místo, kde stával dům rodiny Jelínkových (v seriálu Brůnových), dnes už nic nepřipomíná. Původní budova byla zničena požárem a studna, která se stala osudnou, byla zasypána. Na místě dnes stojí žlutý dům, jenž nijak nevyčnívá mezi ostatními stavbami osady. Přesto se příběh rodiny Jelínkových a hrůzná noc února 1968 zapsaly do historie jako varování před rozpadem mezilidských vztahů a tragickými důsledky dlouhodobých konfliktů.
I dnes, kdy nový seriál Studna přináší příběh zpět do centra pozornosti, místní zdůrazňují, že o nežádanou popularitu nestojí. Vonoklasy zůstávají tichým svědkem jedné z nejtemnějších kapitol české kriminalistiky. A jak říká soška Panny Marie v dřevěné kapličce na místní zastávce – možná právě ona jediná ví, co se tehdy skutečně stalo.
Témata: Studna (seriál)