Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán představil světu svou nejnovější pýchu. Toto je systém protivzdušné obrany Bavar 373

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán – Agentura AFP informovala o tom, že Írán poprvé uveřejnil snímky svého nového systému protivzdušné obrany Bavar 373, který má být srovnatelný se svým ruským předobrazem S-300. 

Snímky nové zbraně se objevily v íránských médiích v souvislosti s ceremonií s účastí prezidenta Hasana Rúháního. Ten si v doprovodu ministra obrany prohlížel novou produkci íránského zbrojního průmyslu.

Systém Bavar, jehož název znamená „víra", je podle tamních médií vyzbrojen raketami dalekého dosahu a zkonstruovali ho íránští vědci a odborníci. K zachycení letadel a balistických střel středního a dlouhého doletu Bavar využívá techniku podobnou ruským radarům a je namontován na nákladním vozidle.

Ministr obrany Hosejn Dehkán uvedl, že se země rozhodla zkonstruovat protivzdušný systém, který má všechny schopnosti S-300. Ten už loni květnu ohlásil zahájení výroby systému Bavar 373, schopného ničit střely s plochou dráhou letu, bezpilotní letouny, bojová letadla a balistické rakety. Systém je podle něj schopen ničit několik cílů najednou.

Teherán spustil vývoj vlastního systému protivzdušné obrany v době, kdy byl vystaven mezinárodním sankcím. Moskva kvůli nim v roce 2010 zakázala dodat Teheránu svůj protivzdušný raketový systém S-300, ačkoli tento kontrakt byl uzavřen o tři roky dříve. Ostře ho kritizovaly Spojené státy a Izrael, kterým by ruské rakety ztížily případný útok na íránská jaderná zařízení.

Zákaz dodávek S-300 zrušil ruský prezident až loni, krátce před uzavřením mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, která umožnila postupné rušení sankcí. První část dodávek S-300 podle Teheránu dorazila letos na jaře.

Systém S-300 je vybaven radiolokátorem, který je schopen zjistit i malé cíle. Dálkový dosah raket je 150-200 kilometrů a výškový 27 kilometrů. Raketa je také schopna zasáhnout cíle pohybující se v nízkých výškách na vzdálenost až 30 kilometrů. Moskva tvrdí, že rakety S-300 jsou schopné zasahovat vzdušné cíle stejně spolehlivě, jako americké rakety Patriot, a že jde o obranné zbraně.

Témata:  Írán Hasan Rúhání

Související

Aktuálně se děje

1. března 2026 11:14

28. února 2026 23:19

Íránský ajatolláh Alí Chameneí byl zabit

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alíréza Aráfí

Írán po zabití Chameneího povede tříčlenná rada ajatolláha Alírézy Aráfía

Írán oficiálně oznámil zřízení tříčlenné přechodné rady, která převzala správu státních záležitostí po zabití nejvyššího duchovního vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. V neděli byl do tohoto dočasného orgánu jmenován ajatolláh Alíréza Aráfí, vlivný člen ústavního dozorčího orgánu. Spolu s ním radu tvoří úřadující prezident Masúd Pezeškiján a šéf soudní moci Gholám-Hosejn Mohsení-Edžeí.