Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozvědky v USA se obávají útoku hackerů na prezidentské volby

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington – Před americkým Senátem dnes vystoupil šéf Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mike Rogers. Ten například uvedl, že americké tajné služby jsou znepokojeny zprávami, že by se zahraniční rozvědky mohly pomocí kybernetických útoků pokusit narušit průběh listopadových prezidentských voleb v USA. 

V minulých měsících hackeři vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Vyšetřovatelé tvrdí, že za kybernetickým útokem stáli hackeři z Ruska.

Americká média později uvedla, že se terčem hackerského útoku stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

Rogers informoval, že tajné služby všechna podezření důsledně prověřují. „Je to pro nás stále oblast velkého zájmu. Pracovníci našich zahraničních rozvědek se snaží získat poznatky o tom, co cizí státy v této věci podnikají," řekl Rogers o možném narušení průběhu voleb hackerským útokem.

K sentorům promluvil i náměstek ministra obrany pověřený dohledem nad tajnými službami Marcel Lettre. Podle něj možné hackerské útoky v souvislosti s volbami prověřuje vedle NSA i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Vláda podle něj přijme rozhodnutí, jak se k záležitosti postavit, až bude znát výsledky vyšetřování, k nimž dojdou rozvědky.

Témata:  USA NSA hacker

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.