Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský prezident Kiska otevřeně promluvil o Kotlebovi. Je to fašista, řekl

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska označil vůdce krajně pravicové strany Kotleba-Lidové Strana Naše Slovensko (LSNS) a předsedu Banskobystrického kraje Mariana Kotlebu za fašistu.

Kiska se tak jako první z nejvyšších politiků země ostře vymezil vůči Kotlebovi. Úspěch Kotlebovy strany v březnových parlamentních volbách byl největším překvapením hlasování.

"Kromě toho, že (Kotleba) pochoduje v uniformě s pochodní, tak prohlašuje, že Slovenské národní povstání je jednou z nejsmutnějších událostí v dějinách našeho státu. Říká, že Židé, kteří byli odvlečeni za (válečného) slovenského státu a zahynuli, že to není náš problém, protože my jsme slovenský národ a ne židovský. Kotleba je fašista," řekl Kiska podle medií během své dnešní návštěvy na středním Slovensku, kde LSNS ve volbách bodovala.

Slovenské národní povstání bylo protifašistickým vystoupením Slováků na konci druhé světové války, kdy byla tehdejší Slovenská republika pod silným vlivem nacistického Německa. Kotleba dlouhodobě netají sympatie právě k válečnému slovenskému státu.

Témata:  Andrej Kiska Marián Kotleba

Související

Aktuálně se děje

19. února 2026 8:27

Kritika překročila všechny meze. Vdova po Hezuckém se musela ozvat

Nikola Hezucká se stále vyrovnává s prosincovým úmrtím manžela, jehož si s celým Českem opět připomněla v minulém týdnu u příležitosti jeho nedožitých 56. narozenin. Vdova po známém moderátorovi rozhodně neočekávala, co se stane. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Princ Andrew

Policisté se rozhodli konat. Bývalý princ Andrew byl zatčen

Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako britský princ Andrew, byl ve čtvrtek zadržen policií přímo na královském panství Sandringham v Norfolku. Podle oficiálního vyjádření policie z Thames Valley je šestašedesátiletý Andrew podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby. K zásahu došlo v ranních hodinách v rezidenci Wood Farm, kde se v současnosti zdržuje.