Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do vesnice v Kongu vtrhli ozbrojenci s mačetami, pak nastal masakr

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Kinshasa - Ozbrojenci s mačetami dnes ráno přepadli vesnici na východě Konga a zabili na 30 lidí. Podle agentury Reuters šlo o etnicky motivované násilí.

Milice kmene Nande přezdívaná Mai Mai Mazembe vtrhla do vesnice Luhanga v hraniční provincii Severní Kivu. Bojovníci na místě zabili zřejmě až tři desítky obyvatel. Většina z nich patřila ke kmeni Hutu.

"V tuto chvíli máme odhad přibližně 30 mrtvých a asi dvacet zraněných," řekl představitel místních úřadů Joy Bokele. Podle aktivistů z místní nevládní organizace masakru předcházelo několikatýdenní vyhrožování.

Násilné střety mezi příslušníky znepřátelených kmenů se v oblasti opakovaly již několikrát a nabírají na intenzitě. Letos přišly o život již desítky lidí.

Témata:  Kongo Afrika

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 21:25

Vít Rakušan neskrývá po volbách zklamání

Přestože hnutí Starostové a nezávislí (STAN) obsadilo ve volbách třetí místo, předseda Vít Rakušan neskrývá zklamání. Na tiskové konferenci, kterou zahájil úryvek z písně Mám malý stan (s narážkou na hudební vložku ve štábu ANO), Rakušan prohlásil, že „nebudu se radovat ze třetího místa“. Plně respektuje výsledky, ale cílem byla „demokratická stojednička“, která by zabránila současnému vývoji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy