Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé již týden demonstrují před americkým kongresem. Policie zatkla přes 300 demonstrantů

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Washington - Před sídlem Kongresu Spojených států je už od minulého týdne rušno. Schází se tam demonstranti z hnutí Democracy Spring a požadují reformu volebního systému a boj proti korupci v politice. Policie zatýká ve velkém.

Jen v pondělí policie zadržela 300 demonstrantů, celkem už v poutech skončilo 1240 lidí. Všechny zadržené policie na místě obvinila z nezákonného shromažďování, blokování prostoru a narušování veřejného pořádku, poté je propustila.

Demonstrace proti vlivu peněz v politice začaly před týdnem v pondělí 11. dubna a organizuje je hnutí Democracy Spring, uvedl deník USA Today. K tomuto hnutí se o víkendu připojilo sdružení Democracy Awakening. To usiluje o nápravu volebních zákonů, které v současné podobě považuje za diskriminační.

Organizátoři protestů tvrdí, že americké volby i vláda jsou pod vlivem zvláštních zájmů vlivných a bohatých a že Kongres s touto situací dosud nic neudělal.

Témata:  USA demonstrace v USA Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 21:25

MS ve fotbale 2026: Česko - JAR 1:1. Národní tým dlouho vedl, o remíze rozhodla penalta

Po úvodní prohře 1:2 s Jižní Koreou bylo jasné, že aby mohla česká fotbalová reprezentace pomýšlet na postup ze skupiny A fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku, musela ideálně v dalším zápase nad Jihoafrickou republiku vyhrát. Jenže proti českým fotbalistům se osud obrátil ještě před tímto samotným veledůležitým zápasem. Při předzápasovém tréninku se zranil obránce David Jurásek, pro nějž účinkování na turnaji skončilo předčasně. Samotný úvod zápasu svěřencům kouče Miroslava Koubka vyšel více než dobře, Češi do něj vstoupili aktivně a vše zakončili v šesté minutě gólem Michala Sadílka. Od té doby ale byl český tým čím dál pasivnější a nakonec přišel trest v podobě proměněné penalty deset minut před koncem. Duel tak skončil remízou 1:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy