Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamza bin Ládin se dostal na teroristický seznam USA

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington – Na černou teroristickou listinu Spojených států přibyla další jména. Konkrétně jde o nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. 

Toto rozhodnutí pro Hamzu bin Ládina podle agentury AFP automaticky znamená i uvalení právních a finančních sankcí. Rozhodnutí amerického ministerstva zahraničí o jeho zařazení na seznam mezinárodních teroristů se opírá o fakt, že Al-Káida v srpnu 2015 oznámila, že mladík se k ní přidal.

Sám Hamza loni v červenci v jedné nahrávce hrozil Spojeným státům a Američanům. V srpnu pak vyzval občany Saúdské Arábie, aby svrhli režim vládnoucí v jejich zemi, a osvobodili se tak od amerického vlivu.

Nejmladší syn Bin Ládina žil před útoky z 11. září 2001 se svým otcem v Afghánistánu a později ho doprovázel do Pákistánu. Současný vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí ho začal intenzivněji využívat v roce 2015, kdy ho představil jako jakýsi „mladší hlas" organizace, která se nyní snaží najít cestu, jak inspirovat nové bojovníky, které nyní spíše přitahuje Islámský stát.

Témata:  USA terorismus Hamza bin Ládin

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.