reklama

Omar Mateen loni v červnu zastřelil v Orlandu na Floridě v klubu pro homosexuály 49 lidí a dalších 53 zranil, než jej policie zastřelila. Šlo o nejhorší případ střelby v historii USA. Střelec se hlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát. Podle poznatků Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ale nebyl řízen žádnou zahraniční teroristickou skupinou, ale zradikalizoval se v USA.

Podle médií zadržela FBI Mateenovu ženu Noor Salmanovou v okolí San Franciska, kam se přestěhovala po masakru. V úterý má zadržená předstoupit před soud, který by mohl rozhodnout o jejím vydání na Floridu, kde čelí federálním obviněním z maření spravedlnosti a z napomáhání pokusu o poskytnutí hmotné podpory zahraniční teroristické organizaci.

Mateen (29) se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu. Během útoku se přihlásil k Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, naopak naznačil, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

reklama