Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprask v USA: Úřady zatkli prvního Mexičana s právem dočasného pobytu

Chicago
Chicago
Foto: Pixabay

Washington - Americké úřady poprvé zasáhly proti přistěhovalci, který v USA žil zpočátku bez povolení, ale jehož pobyt Obamův dekret legalizoval. Bílý dům na žádost novinářů o komentář nereagoval, napsala agentura Reuters.

Dnes třiadvacetiletý Daniel Ramirez přijel do USA ve věku sedmi let s rodiči, kteří neměli právo trvalého pobytu. Obama v roce 2012 vyhlásil takzvaný program DACA, jenž pobyt přistěhovalců bez dokladů, kteří v USA žijí od dětství, vydáním pracovního povolení dočasně legalizuje. Takových lidí dnes v zemi žije téměř tři čtvrtě milionu.

Obama svůj program DACA vyhlásil dekretem. Nový americký prezident Donald Trump může podle ústavních právníků stejnou cestou nařízení kdykoli zrušit. Zatím to ale neudělal. Minulý měsíc naopak v televizi ABC řekl, že má "velké srdce".

Mluvčí imigrační služby oznámil, že Ramirez při výslechu přiznal příslušnost ke kriminálnímu gangu. Podle obhájce Ethana Dettmera ale Ramirez vypovídal pod nátlakem a členem žádného gangu není.

Témata:  USA přistěhovalectví

Související

Aktuálně se děje

27. prosince 2025 10:07

Hasiči měli letos přes 1000 zásahů o Vánocích

Hasičský záchranný sbor ČR má za sebou letošní vánoční svátky, které se z pohledu statistik zařadily k mírnému nadprůměru. Během tří svátečních dnů musely jednotky po celé zemi zasahovat u celkem 1163 událostí, což představuje nárůst oproti předchozímu roku. Tradičně nejvíce práce měli záchranáři přímo na Štědrý den, kdy vyjeli k 515 případům, zatímco v následujících dvou dnech se počet zásahů pohyboval lehce nad hranicí tří stovek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy