Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chvojka reaguje na USA: Vláda otázku Romů i korupce řeší

USA
USA
Foto: Pixabay

Praha - Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) zdůraznil, že česká vláda se snaží o lepší postavení Romů a konkrétními legislativními opatřeními také o potlačování korupce.

V dnešním prohlášení zaslaném ČTK tak reagoval na výroční zprávu amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě, která Česku vytýká právě sociální diskriminaci Romů, korupci či stigmatizaci lidí nakažených virem HIV.

Problém s nedostatečným začleňováním romské menšiny vytýká Washington Praze každoročně. Chvojka dnes připomněl, že ministři předloni přijali Strategii romské integrace do roku 2020.

"Vláda České republiky se snaží zejména o to, aby se zlepšovalo postavení Romů, ale i ostatních národnostních menšin zejména v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a sociální oblasti. Každoročně vyčleňuje ze státního rozpočtu finanční prostředky na podporu romské integrace," napsal.

Ministr dále zmínil, že kabinet schválil novelu školského zákona s posílenými prvky inkluzivního vzdělávání a že také aktivně podporuje začleňování romských dětí do mateřských škol.

Ohledně boje s korupcí Chvojka vyjmenoval novelu zákona o střetu zájmů, zákon o ochraně oznamovatelů korupce, novelu zákona o politických stranách a připravovaný věcný záměr zákona o lobbingu.

Témata:  USA diskriminace romové Jan Chvojka

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.