Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je Írán vývozcem terorismus? Teherán se rázně ohradil proti tvrzení amerického ministra

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Teherán - Americký ministr obrany James Mattis v pátek označil Írán za vývozce terorismu. Teherán se proti jeho slovům dnes ohradil.

Mattis v pátek v Londýně na dotaz týkající se jeho výroku z roku 2012, kdy řekl, že pro USA je hlavní hrozbou Írán, řekl, že chování Teheránu se od té doby nezměnilo a že je stále vývozcem terorismu.

"Některé země v čele s Amerikou opomíjejí hlavní zdroj vahhábistického terorismu a extremismu," řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí s odkazem na vahhábistickou školu islámu praktikovanou v Saúdské Arábii.

Rijád podobná obvinění popírá. Sám tvrdě postupuje proti teroristům dopadeným v království, tisíce jich jsou ve vězení, stovky mají zákaz vycestovat a dalším jsou blokovány finanční prostředky.

"Připisování zdrojů financí a duchovní podpory terorismu na nesprávnou adresu je hlavním zdrojem neúspěchu v mezinárodním protiteroristickém boji," sdělil dále Ghasemí.

Izraelský expert na mezinárodní vztahy Eytan Gilboa, který se ve čtvrtek v Praze účastnil konference o bezpečnosti, řekl, že Írán destabilizuje celý region.

Íránské ambice podle něj vzrostly poté, co se podařilo uzavřít dohodu o jeho jaderném programu se světovými mocnostmi, která vedla ke zrušení ekonomických sankcí. "Írán tím získal přístup k dříve zmrazeným miliardám dolarů a jen malá část z nich mířila do obnovy země. Většina šla na rozvoj zbraňových systémů, na vývoj balistických raket," uvedl Gilboa.

Írán podle izraelského odborníka také posílila aliance, kterou uzavřel s Ruskem v Sýrii. I díky tomu podle Gilboay může Teherán zajišťovat dodávky zbraní hnutí Hizballáh, které v minulosti několikrát útočilo na Izrael.

Situaci podle odborníka může zlepšit Trumpova administrativa. "Trump sice řekl, že zruší dohodu s Íránem, ale nevěřím, že to udělá. Spíš bude velmi striktně trvat na dodržování každého jejího článku a bude tvrdě konfrontovat Írán kvůli každému jeho kroku, kterým se z půdorysu této dohody vzdálí," řekl Gilboa. Uvítal by také, kdyby se zlepšily vztahy mezi USA a Ruskem do té míry, že by spolu obě velmoci spolupracovaly v konfliktu v Sýrii a oslabilo by se spojenectví mezi Moskvou a Teheránem, které íránský režim dál posiluje.

Posun může Trumpova administrativa podle Gilboay přinést i v konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Gilboa také podotkl, že minulá administrativa Baracka Obamy sehrála v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci spíš negativní roli. Řešení konfliktu nepomáhá ani Evropská unie, která se podle něj často staví na palestinskou stranu a nechce vidět problém i z izraelského hlediska.

Témata:  Írán terorismus USA James Mattis

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:12

Škraloup princezny Kate. Opakovaně vynechala královské Vánoce

Vánoce máme už za měsíc od nadcházející neděle, takže přípravy nepochybně probíhají i v řadách britské monarchie. Sváteční hostiny se v posledních letech neúčastní princ Harry a jeho manželka Meghan. Byly však i roky, kdy u stolu chyběli princ William a jeho žena Kate. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.