Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ahmadínežád chce opět kandidovat na íránského prezidenta

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád navštívil centrumvý zkumné zařízení v Natanzu zařízení, které slouží na obohacování uranu.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád navštívil centrumvý zkumné zařízení v Natanzu zařízení, které slouží na obohacování uranu.
Foto: The Washington Post

Teherán - Někdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se zaregistroval jako kandidát květnových prezidentských voleb, ačkoli mu duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí loni veřejně doporučil, aby se o post znovu neucházel. Volby se budou konat 19. května.

Ahmadínežád byl prezidentem v letech 2005 až 2013. Registrace kandidátů začala v úterý a potrvá do soboty.

Obvykle se hlásí stovky lidí, avšak znalci islámského práva z Rady dohlížitelů jich většinu vyřadí. Jména na užším seznamu mají být známa do 27. dubna.

Ústava zakazuje ucházet se o prezidentskou funkci více než dvakrát po sobě. Zda bude kandidovat i současný prezident Hasan Rúhání, který je v úřadu od roku 2013, zatím není jasné.

Témata:  Írán Mahmúd Ahmadínežád Hasan Rúhání

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.