Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při konfliktu na íránsko-pákistánské hranici zahynulo 10 íránských pohraničníků

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Teherán - Ozbrojená skupina Džajš al-Adl dnes zaútočila na íránsko-pákistánském pomezí, zemřelo 10 íránských pohraničníků. Incident zhoršil vztahy mezi Teheránem a Islámábádem.

Incident se stal ve východoíránské provincii Sístán a Balúčestán, která je domovem v Íránu menšinového sunnitského etnika Balúčů. Oblast také představuje křižovatku pro pašování narkotik z Pákistánu a Afghánistánu na západní trhy.

Podle íránské policie nese za atentáty v konečném důsledku odpovědnost pákistánská vláda.

Sunnitskou skupinu Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) tvoří převážně pašeráci drog a bandité. Pocházejí z Pákistánu a jako sunnité cítí nevraživost vůči většinovým íránským šíitům.

Podle agentury Reuters chce Džajš al-Adl svými útoky upozornit na to, co považuje za diskriminaci sunnitů a etnických Balúčů v oblasti. Skupina je napojena na sunnitské povstalecké hnutí Džundalláh, které bojuje za práva sunnitských Balúčů v Íránu i Pákistánu.

Témata:  Írán Pákistán terorismus

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 13:43

Zelenskyj souhlasí s Trumpem. Přestaňte kupovat ruskou ropu, vyzval

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil amerického protějška Donalda Trumpa, který v dopise vyzval členské státy NATO, aby přestaly nakupovat ropu z Ruska. Pokud bude vyslyšen, je Trump podle svých slov připraven společně se spojenci uvalit další sankce na Moskvu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy