Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchodní deficit USA klesl. Vývoz je nejvyšší za dva roky, oproti očekávání ale vzniklo méně pracovních míst

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

New York - Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červnu asi 158.000 nových pracovních míst. To je méně, než se čekalo a mnohem méně než v předchozím měsíci. Obchodní deficit USA v květnu klesl o 2,3 procenta na 46,5 miliardy dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč).

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne zhruba 185.000 pracovních příležitostí. Jejich odhady se pohybovaly od 140.000 do 233.000 míst. Organizace ADP současně revidovala směrem dolů údaj za květen na 230.000 míst z původních 253.000. Vznik nových pracovních míst sice zpomalil, stále však zůstává dostatečně zdraví na to, aby míra nezaměstnanosti pokračovala v poklesu.

Nejvíce míst vzniklo ve službách, jako v oblasti vzdělávání, zdravotní péče, v hotelech a restaurací. Firmy ve zpracovatelském sektoru vytvořily 6000 nových mís. Ve stavebním a těžařském sektoru, včetně těžby ropy a plynu, naopak 6000 míst zaniklo.

V pátek bude zveřejněna zpráva amerického ministerstva práce o celkovém vývoji červnové nezaměstnanosti. Ta zahrnuje soukromý i veřejný sektor. Analytici očekávají, že vzniklo zhruba 179.000 pracovních míst a že míra nezaměstnanosti zůstane na květnové úrovni 4,3 procenta.

Export zboží a služeb ze Spojených států v květnu vzrostl o 0,4 procenta na 192 miliard dolarů. To představuje jeho nejvyšší úroveň od dubna 2015. Import se naopak snížil o 0,1 procenta na 238,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Pokles v květnu zaznamenal rovněž politicky citlivý schodek v obchodování s Čínou. Ten se snížil o 6,2 procenta na 30,1 miliardy dolarů. Deficit v obchodování s Mexikem naopak vzrostl o 5,6 procenta na 6,8 miliardy dolarů, upozornila agentura AP.

Americký prezident Donald Trump během své předvolební kampaně slíbil snížení obchodního deficitu. Pohrozil zavedením odvetných cel na dovoz z Číny, Mexika a dalších zemí, které obvinil z nepoctivých obchodních praktik.

Témata:  USA ekonomika nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy