Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy provedou další zkoušku systému THAAD

Vyspělý americký protiraketový štít THAAD
Vyspělý americký protiraketový štít THAAD
Foto: mda.mil

Washington - Spojené státy zřejmě již o nadcházejícím víkendu provedou další zkoušku svého protiraketového systému THAAD, který slouží k ochraně před střelami krátkého a středního doletu.

Vyplývá to z oznámení americké pobřežní stráže, napsala dnes agentura AP. Zkouška se uskuteční v době vyhroceného napětí na Korejském poloostrově, kdy KLDR odmítá ustoupit mezinárodnímu tlaku, aby se vzdala svého raketového a jaderného programu.

Avízo pobřežní stráže doporučuje rejdařům, aby nechali uvolněný pruh oceánu mezi mezi Havají a aljašským ostrovem Kodiak, kde je velká základna amerických ozbrojených sil.

Na počátku července již USA provedly jeden úspěšný test systému THAAD, při kterém byla zneškodněna raketa středního doletu. Při této zkoušce protiraketová obrana odpálila dvě střely, jedna byla určena k likvidaci rakety a druhá pak k ověření operačních postupů. Nový test bude zaměřen rovněž na rakety středního doletu, tentokrát ale na jejich slabší verzi.

Témata:  USA protiraketový štít THAAD

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.