Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hádky na Balkáně: Region je na pokraji obchodní války

Chorvatská vlajka
Chorvatská vlajka
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Sarajevo - Balkán je dost možná na pokraji obchodní války, rozbuškou se může stát výrazné zvýšení dovozního cla na některé zemědělské výrobky, k němuž v červenci sáhlo Chorvatsko.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Čtyři sousední země Srbsko, Bosna, Makedonie a Černá Hora, které na rozdíl od Chorvatska nejsou členy Evropské unie, chystají protiopatření. Dnes daly Chorvatsku ultimátum, aby nařízení do konce týdne stáhlo.

Minulý měsíc Záhřeb zvýšil poplatek za kontroly ovoce a zeleniny na obsah škodlivin. Cena se zvedla na 2000 chorvatských kun (přes 7000 Kč) z předchozích 90 kun. Jako důvod země uvedla nutnost dodržovat standardy EU a ochranu spotřebitelů.

Opatření se dotýká 168 zemí mimo EU, nejvíce ale zasáhne sousední země, které nejsou členy EU, ale jsou největšími dovozci ovoce a zeleniny do Chorvatska. Tyto země krok Chorvatska ústy srbského ministra obchodu Rasima Ljajiče dnes označily za protekcionistický, populistický a proti duchu dobrých sousedských vztahů. Nechtějí prý obchodní válku, nařízení ale podle nich poškozuje jejich rovný přístup na trh, což jim garantují předvstupní úmluvy s EU. 

Podle ekonomů je záměrem Chorvatů ochrana vlastních zemědělců před levnějším dovozem. Tento postup by se jim ale mohl kvůli možným protiopatřením vymstít, uvedla agentura AP. V 90. letech, kdy se rozpadala Jugoslávie, byla v regionu krvavá válka.

Chorvatský ministr zemědělství Tomislav Tolušić uvedl, že věc se urovná do jednoho až dvou týdnů, až se ukáže, v čem je problém. Své kolegy pozval na příští týden do Záhřebu k dalšímu jednání.

Témata:  Chorvatsko Srbsko Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

28. července 2025 9:35

Nová obchodní dohoda USA a EU je dobrou zprávou pro Česko. Kvůli autům

Spojené státy a Evropská unie se dohodly na nové podobě obchodních vztahů. Vývoz EU do USA bude čelit 15procentnímu clu u většiny exportních položek (výjimku mají představovat zejména farmaceutické přípravky a dále ocel a hliník), a to včetně automobilů a autodílů. To je dobrá zpráva pro Česko, jehož automobilový průmysl je na vývozu do USA poměrně silně závislý, i když zejména nepřímo, hlavně skrze Německo.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy