reklama

Komise jmenovaná vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost dnes opět rozvířila debatu o tragédii, při níž v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí, většinou příslušníků polských elit. Komise pouze na svých internetových stránkách zveřejnila několik závěrů, k nimž dospělo bádání v posledních týdnech. Zničené levé křídlo letounu prý "nese stopy výbuchu". Poškozeno bylo již před tím, než došlo k jeho kontaktu s břízou vzdálenou několik set metrů od letištní ranveje.

Liberální média Gazeta Wyborcza a TVN 24 připomínají, že teorii o výbuchu termobarické nálože již komise zveřejnila v dubnu, nepředložila však jediný důkaz. Stejně tak je to podle člena původní vyšetřovací komise jmenované předchozí liberální vládou Macieje Laseka i s dnešním tvrzením.

"Zní to spíše jako vyznání víry než výsledky vědeckého zkoumání," prohlásil Lasek s tím, že závěr komise se shoduje s dlouholetým názorem bratra zemřelého prezidenta a předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského, který inicioval nové vyšetřování poté, co bylo předchozí ukončeno bez zjištění úmyslného zavinění pádu. Komise podle něho není složena z expertů či lidí, kteří by měli jakékoli zkušenosti s vyšetřováním leteckých nehod.

Lasek dnes médiím řekl, že již minulá komise dospěla k závěru, že kontakt s břízou, po němž se letoun převrátil, nebyl prvním poškozením levého křídla. K tomu podle něho došlo již o více než 200 metrů dříve a poté bylo křídlo poškozeno ještě kontaktem s několika překážkami, než došlo k nárazu do břízy.

Komise dnešní prohlášení neobjasnila uspořádáním tiskové konference ani veřejné debaty a na výroky kritiků její členové nijak nereagovali.

Smolenská tragédie už sedm let rozděluje polskou společnost. Zatímco příznivci liberálních stran vesměs považují záležitost za uzavřenou a respektují závěry předchozího vyšetřování, že zásadní vina leží na polských pilotech letounu, Kaczyńského příznivci věří v ruský podíl na havárii a někteří jsou přesvědčeni o atentátu. Polská prokuratura v této souvislosti začátkem dubna obvinila dva ruské letecké dispečery a dalšího člověka z řídící věže smolenského letiště, že katastrofu způsobili úmyslně.