reklama
Obrovská tragédie! Auto najelo do davu dětí, nejméně devět mrtvých - anotační obrázek
Obrovská tragédie! Auto najelo do davu dětí, nejméně devět…

Virginské město chce tímto symbolických gestem vyjádřit zármutek nad úmrtím Heather Heyerové, která 12. srpna protestovala proti shromáždění pravicových radikálů a kterou srazil jeden z extremistů vozem.

Jezdeckou sochu generála Roberta E. Leeho, který velel jižanským vojskům během americké občanské války v letech 1861 až 1865, a pomník dalšího významného konfederačního generála Thomase Jacksona zahalili černou látkou. Podle agentury AP zahalení Leeho sochy přihlíželo několik lidí, část z nich přitom tleskala.

Příznivci krajní pravice předminulý víkend ve virginském Charlottesvillu shromáždili protestovali proti rozhodnutí města odstranit pomníky konfederačních generálů. Podle agentury AP šlo o největší setkání zastánců nadřazenosti bílé rasy v posledních deseti letech.

Extremisté a jejich odpůrci se tehdy střetli v ulicích města, policie následně shromáždění rozpustila. Jeden z neonacistů později najel vozem do davu lidí, zabil 32letou Heather Heyerovou a 19 lidí zranil.

Rozruch svou reakci vyvolal také prezident Donald Trump. Nejprve váhal s odsouzením násilností, pak je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

– Globe24.cz / ČTK

0 komentářů Napište svůj názor

reklama