Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rumunská vláda chce reformovat justici, plánované změny v zemi vyvolávají obavy

Rumunsko, ilustrační foto
Rumunsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bukurešť - Rumunský ministr spravedlnosti Tudorel Toader dnes předložil návrh reformy soudního systému, který vyvolal vážné obavy z možného oslabení boje proti korupci v zemi. Zamýšlená reforma zejména omezuje pravomoci protikorupční prokuratury (DNA), která je velmi aktivní při vyšetřování nepravostí mezi vysokými politickými a státními činiteli a řadu jich už pohnala před soud. 

Návrh počítá mimo jiné s tím, že protikorupční prokuratura nebude moci vést vyšetřování proti soudcům. Naznačuje také, že prokurátoři a soudci by mohli být stíháni za „chybná" rozhodnutí a nesprávně nařízená vyšetřování. Šéfka DNA Laura Kövesiová v únoru uvedla, že loni bylo obžalováno v protikorupčních případech téměř 1300 funkcionářů. Byli mezi nimi tři ministři, 17 zákonodárců, 16 soudců a na 20 vedoucích činitelů státních společností.

Ministr rovněž doporučuje, aby generálního prokurátora a šéfa DNA už nemohl jmenovat prezident a aby tato pravomoc přešla na Nejvyšší soudcovskou radu. Generální prokuratura už podle agentury AFP dala najevo znepokojení nad tím, že zamýšlená reforma hrozí narušením soudního systému a posílením politické kontroly nad soudy.

Prezident Klaus Iohannis, jenž pochází z opozičního tábora, podle médií návrh označil za útok proti právnímu státu. „Tyto návrhy představují útok na právní stát, na nezávislost justice a na boj s korupcí," reagoval Iohannis v prohlášení. Pokud parlament text zveřejněné předlohy schválí, Rumunsko podle prezidenta „riskuje návrat ke starým praxím, kdy justice byla pod (politickým) tlakem, což by bylo v rozporu se závazky (země) vůči Evropské unii".

Po vstupu do EU v roce 2007 zaznamenalo Rumunsko v posledních letech v boji s korupcí výrazný pokrok, což ve svých hodnoceních zaznamenala i Evropská komise. Části politického spektra v zemi se to ale příliš nelíbí a vládnoucí socialistická strana se uplynulou zimu pokusila prosadit oslabení protikorupčních zákonů. Na protest však vyšly do ulic řady měst desítky tisíc Rumunů a tak bylo od tohoto záměru upuštěno.

Témata:  Rumunsko justice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.