reklama
Krainová otevřeně o svých exmilencích: Byli to blbci! - anotační obrázek
Krainová otevřeně o svých exmilencích: Byli to blbci!

Do metropole španělského autonomního regionu Katalánska na demonstraci přijede mimo jiné španělský král Felipe VI., velká část španělské vlády, včetně premiéra Mariana Rajoye, předsedové autonomních vlád i další politici.

Akce má začít v 18:00 SELČ v zahradách Salvadora Espriua (též Jardinets de Gracia) a zakončena bude na 1,5 kilometru vzdáleném Katalánském náměstí. Toto velké prostranství je rušným centrem Barcelony a sbíhají se na něm největší třídy a promenády, včetně proslulé třídy La Rambla.

Právě od Katalánského náměstí vyjel ve čtvrtek 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po rušné třídě La Rambla atentátník s autem a zabil s ním 13 lidí. Další stovku osob zranil. Na útěku zavraždil ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Útočníka, jímž byl mladý Maročan Júnis abú Jakúb, policie nakonec zastřelila.

Dalších pět teroristů krátce na to najelo s autem do lidí ve městě Cambrils, které leží asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili. Jedna žena zemřela.

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že oba útoky spolu souvisely a že odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů. Dva z nich jsou nyní ve vězení, dva jsou vyšetřováni na svobodě a ostatní zastřelila policie nebo zemřeli při explozi v Alcanaru. V tomto městě, které leží také v Katalánsku, teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi došlo ve středu v noci k neplánovanému výbuchu, při němž dva teroristé zahynuli.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama