reklama
VIDEO: Největší hvězdy ve filmu Dámský klub - anotační obrázek
VIDEO: Největší hvězdy ve filmu Dámský klub

Demonstrace v metropoli autonomního Katalánska se účastní i španělský král Felipe VI., premiér Mariano Rajoy a předsedové vlád autonomních španělských regionů.

Televize France 24 poznamenala, že demonstrace má ukázat jednotu Španělska vůči terorismu, v průvodu však převládají katalánské vlajky.

Poměrně krátký pochod má skončit na Katalánském náměstí v rušném centru Barcelony. Právě odtud vyjel ve čtvrtek 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po promenádě La Rambla atentátník s autem, kterým zabil 13 lidí. Na útěku zavraždil ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Útočníka, jímž byl mladý Maročan Júnis abú Jakúb, policie zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony.

Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů s autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně.

Podle vyšetřovatelů oba útoky spolu souvisely a má je na svědomí teroristická buňka 12 osob. Dvě z nich jsou nyní ve vězení, dvě jsou vyšetřovány na svobodě a ostatní zastřelila policie nebo zemřeli při explozi v Alcanaru. V tomto městě, které leží také v Katalánsku, teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi došlo ve středu v noci k výbuchu, při němž dva teroristé zahynuli. Jedním z nich byl i imám z města Ripoll, Maročan Abdalbákí Sátí, který ostatní mladé muže pro teroristické útoky údajně naverboval.

– Globe24.cz / ČTK

0 komentářů Napište svůj názor

reklama