reklama

Madrid se snaží vyhlášení katalánské nezávislosti všemožně zabránit a dnes mimo jiné usnadnil firmám odchod z této autonomní oblasti.

"Zatím existují věci, které bychom k nezávislosti potřebovali a nemáme je," řekl Mas, který byl předloni kandidátem nejsilnější katalánské strany na premiéra, avšak kvůli odporu krajní levice podporující menšinovou vládu jej nahradil kompromisní kandidát Carles Puidgemont.

Mas hovořil nebývale otevřeně o tématu, které separatisté po nedělním referendu většinou veřejně neřeší. Dosáhnout skutečné samostatnosti mohou podle něho Katalánci jen tehdy, pokud budou mít plnou kontrolu nad svým územím, přerozdělováním daní či vlastní nezávislý soudní systém, což dosud neplatí.

"Je nutné mít na paměti, že nejde jen o to vyhlásit nezávislost, ale o to, změnit se v nezávislou zemi," připomněl Mas, který podle španělských médií patří ke zdrženlivějšímu křídlu separatistických politiků.

Podle médií se prohlubuje nejednota mezi zástupci vládní separatistické koalice premiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Ano (JxSí), jejíž část se staví proti uspěchanému vyhlášení nezávislosti, a radikálně levicovou Kandidátkou lidové jednoty (CUP), která usiluje o okamžitý rozchod s Madridem.

reklama