reklama

Nyní země utrpěla čerstvou ránu, která by ji mohla nadobro vymazat z cestovatelských map. Desítka aerolinek totiž přestala kvůli obavám z násilí a politické nestability do této jihoamerické země létat. Například letecká společnost Argentine Airlines oznámila, že z "provozních důvodů" ruší lety do venezuelského hlavního města Caracasu. Následovala tak po obdobném kroku amerických společností United a Delta, německé Lufthansa, kanadské Air Canada, mexické Aeromexico, italské Alitalie a kolumbijských aerolinek Avianca.

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) je Venezuela stále izolovanější. "Do Venezuely nyní létá jen šest nebo sedm dopravců s velmi nízkou frekvencí letů. Venezuela začíná být prakticky odstřižená od světa - alespoň pokud jde o leteckou dopravu," řekl viceprezident asociace Peter Cerda.

Situaci nepomáhá ani to, že navzdory svým přírodním krásám se politické nepokoje a násilí ve Venezuele podepsaly na poklesu počtu turistů. Nyní je Venezuela jednou z nejméně navštěvovaných zemí v Latinské Americe a přitahuje o málo více turistů ročně než málo známé a podstatně menší státy Surinam, Guyana a Francouzská Guyana.

Údaje Světové banky ukazují, že počet návštěvníků Venezuely od roku 2013 vytrvale klesá. V roce 2015 do Venezuely přijelo jen 789.000 lidí, zatímco sousední Kolumbii, která je dlouhodobě považována za nebezpečnou oblast, navštívilo 3,32 milionu turistů.

Jde o neuvěřitelný propad popularity této malebné, na ropu bohaté země, jež bývala velkým socialistickým snem zesnulého vůdce Huga Cháveze. V době, kdy byl Chávez prezidentem, padala obvinění ze zneužívání moci a špatného ekonomického vedení země. Ovšem od jeho smrti v roce 2013 se kvůli politickému rozkolu - a na ekonomickém poli i kvůli poklesu cen ropy - země pod vedením nynějšího prezidenta Nicoláse Madura ve spirále propadá do stále většího marasmu.

Zahraniční zpravodaj stanice ABC Eric Campbell Venezuelu letos navštívil a našel zemi terorizovanou vraždícími gangy, kde zoufale malé příděly jídla nutí obyvatele jíst odpadky, a kde je tak zoufalý nedostatek základních životních potřeb, že lidé místo toaletního papíru používají bankovky, protože je to levnější.

"Tato země má víc ropy než Saúdská Arábie, a přitom tady lidé prohledávají hromady odpadků, aby našli jídlo, každý týden stojí ve frontách, aby dostali příděl potravin, který mohou tvořit jen dva malé sáčky mouky," uvedl Campbell. "Neseženou léky, matky nemají plenky, panuje tam neskutečné násilí. Říkali nám, ať nevycházíme na ulici, pokud nebudeme muset, a abychom nechodili ven v noci." "Jednou jsem u vchodu do hotelu vzal do ruky iPhone a tlumočník začal křičet: 'Schovejte ho! Jestli lidi uvidí, že máte telefon, zabijou vás kvůli němu!'"

reklama