Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena si vymohla exhumaci Dalího, náklady a testy otcovství musí zaplatit sama

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - María Pilar Abelová Martínezová (61), která si u španělského soudu vymohla odebrání vzorků DNA surrealistického umělce Salvadora Dalího, bude muset uhradit náklady na exhumaci jeho těla a testy otcovství.

Žena léta tvrdila, že Dalí, který zemřel v roce 1989, byl jejím otcem. Umělec měl podle ní v roce 1955 poměr s její matkou, jež pracovala jako pomocnice v domácnosti u Dalího přátel v Port Lligatu. Pokud by testy bývaly potvrdily její tvrzení, mohla se ucházet až o čtvrtinu dědictví po zesnulém malíři.

Podle soudu ale výsledky testů DNA umožňují "vyloučit, že by byl Salvador Dalí i Doménech biologickým otcem Maríe Pilar Abelové Martínezové".

Kolik bude muset Abelová Martínezová zaplatit, soud neuvedl. Podle listu El Universo bude ale částka značná. Tělo bylo exhumováno v červenci. Dalího nadace, která pečuje o umělcovo dědictví, agentuře AFP řekla, že náklady na vyzvednutí umělcova těla z hrobky v katalánském městě Figueras zatím nevyčíslila.

Témata:  Španělsko exhumace

Související

Aktuálně se děje

16. března 2026 8:31

StarDance jako provokace. Expremiér vytáhl taneční show jako argument

Velké emoce v posledních doprovázejí debatu kolem České televize, kterou se rozhodl opustit moderátor Václav Moravec. Svérázně se do diskuze zapojil i jeden bývalý premiér. Svými slovy naznačil, že StarDance nepatří na obrazovky veřejnoprávní televize. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy