Caracas - Pět venezuelských soudců požádalo o azyl v Chile. Prezident Nicolás Maduro jim hrozil zatčením. Několik dalších soudců podle médií prchlo do Spojených států či Kolumbie, osud dalších je nejasný.
Pětice soudců byla více než dva měsíce na chilské ambasádě a úřady této země jim poskytly politický azyl.
"Dnes můžeme říci jen to, že jsme byli nuceni opustit náš milovaný domov ve Venezuele, ale přijala nás jiná země, která bude chránit naši svobodu," řekla podle agentury Reuters na letišti v chilské metropoli Santiagu členka skupiny Beatriz Ruizová.
Jí i dalším 32 soudcům jmenovaným v červenci parlamentem Maduro pohrozil, že všechny nechá zatknout a obstavit jim majetek. Nejméně tři soudci byli poté skutečně zatčeni a jeden z nich, univerzitní profesor Ángel Zerpa, zahájil hladovku, když jeho uvěznění potvrdil vojenský soud.
Parlament se jmenováním nových soudců snažil vyvážit moc nejvyššího soudu, který je ve svých verdiktech nakloněn prezidentovi. Právě nejvyšší soud však označil jejich jmenování za nezákonné, o což Maduro opřel jejich zatýkání. Chile patří ke skupině latinskoamerických zemí, které jsou kritické vůči počínání Madurovy socialistické vlády.
Témata: Venezuela, Chile, Nicolas Maduro
Související
11. ledna 2026 16:01
8. ledna 2026 21:59
3. ledna 2026 18:44
3. ledna 2026 15:38
3. ledna 2026 14:06
3. ledna 2026 11:31