reklama

Jako první vypovídala bývalá předsedkyně parlamentu Carme Forcadellová, která odpovídala i na dotazy prokuratury. Nevyužila tak svého práva nevypovídat, což udělalo před týdnem před jiným soudem osm exministrů katalánské vlády. Mimo jiné proto soudkyně exministry poslala do vazby.

Podle deníku La Vanguardia se mohou bývalí členové katalánského parlamentu vazbě vyhnout, pokud budou vypovídat a vzdají se pokračování snah o nezávislé Katalánsko. Prokuratura je ochotna žádat jen podmínečnou vazbu, tedy propuštění na základě kauce. Obvinění by také nesměli opustit zemi a museli se pravidelně hlásit. Už nyní jsou od minulého týdne pod policejním dohledem, který spočívá mimo jiné v tom, že musejí být kdykoli k dispozici na telefonu.

Před soudem se shromáždili demonstranti, kteří mimo jiné vykřikovali hesla "Madrid je s katalánským lidem" nebo "Španělsko zítra bude republikou". Přišli i kritici separatistů, kteří se španělskými vlajkami volali po jednotě Španělska.

Obviněné přišlo podpořit i několik katalánských politiků, například bývalý šéf katalánské odnože strany Podemos Albano Dante Fachin či bývalá poslankyně katalánského parlamentu Mireia Boyaová.