Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA provedly v Somálsku letos 22 náletů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Foto: af.mil **www.af.mil**

Mogadišo - Americké síly podnikly v letošním roce 22 náletů na pozice islamistů v Somálsku. S odvoláním na armádní mluvčí to dnes uvedla agentura AP.

Dosud poslední nálet ve čtvrtek západně od Mogadiša zabil "několik ozbrojenců" islamistické skupiny Šabáb, uvedlo americké vojenské velitelství pro Afriku (Africom). Šabáb se v poslední době stal nejnebezpečnější islamistickou organizací v Africe, na severu Somálska působí také větev tzv. Islámského státu (IS).

Nálet bezpilotního letounu se ve čtvrtek odpoledne odehrál asi 160 kilometrů na západ od hlavního města v regionu Bay, uvádí prohlášení Africom. Zabil údajně "několik ozbrojenců", přesný počet obětí Africom neuvedlo. Armádní mluvčí ale AP ujistila, že v blízkosti zasaženého místa se nenacházeli žádní civilisté.

Proti bojovníkům Šabábu napojeným na Al-Káidu a sympatizantům Islámského státu působícím na severovýchodě Somálska letos americká armáda provedla již 22 leteckých útoků. Všechny jsou prý výsledkem spolupráce s vládou v Mogadišu. Armáda USA se od začátku roku výrazněji angažuje v somálském konfliktu poté, co rozšíření operace schválila administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Témata:  USA U.S. AIR FORCE Somálsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.