reklama

Nestabilita a boje soupeřících ozbrojených skupin sužují Kongo už několik let. Situaci loni vyostřilo rozhodnutí prezidenta Josepha Kabily nevyhlásit na konci svého druhého mandátu nové volby, ve kterých už by podle ústavy nesměl kandidovat. Proti tomu se zvedla vlna násilného odporu, tisíce lidí zemřely v centrální provincii Kasai, kde působí protivládní milice Kamwina Nsapu.

"Je to megakrize," uvedla ředitelka Norské rady pro uprchlíky (NRC) v Kongu Ulrika Blomová. "Počet lidí prchajících před násilím je nepředstavitelný, větší než v Sýrii, Jemenu a Iráku," dodala.

Zpráva IDMC uvádí, že v průměru letos ze svých domovů v Kongu uprchlo každý den 5500 lidí. Autoři nárůst zdůvodňují novými ozbrojenými konflikty, vystupňováním současných konfliktů a odkladem prezidentských voleb. Ty by se podle současných plánů mohly uskutečnit v prosinci příštího roku.

V Kongu jsou podle Blomové čtyři miliony vysídlených lidí, sedm milionů se jich potýká s nedostatkem potravin, humanitární pomoc přesto zatím do země příliš neproudí. "Pokud hned nezvýšíme úsilí, nastane hladomor a lidé budou umírat. Závodíme s časem," řekla podle BBC Blomová.