Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polští archeologové našli hrob Napoleonova gardisty a základy mešity

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Sophie Spitéri

Varšava - Polští archeologové našli u Lublinu na jihovýchodě země základy mešity, o jejíž existenci až dosud nikdo neměl ani tušení. Podle listu Rzeczpospolita na tento vzácný nález přišli při vůbec první odborné údržbě hřbitova někdejší tatarské osady Studzianka, kde spočívají ostatky Tatarů, kteří kdysi bojovali v polských službách.

"Již během inventarizace v roce 2016 jsme se podivovali, proč v centrální části pohřebiště nejsou náhrobky. Zdálo se nám to tak zvláštní, že jsme se rozhodli podniknout geofyzikální průzkum," řekl deníku Michal Laszczkowski, kteří řídí nadaci pro zachování kulturního dědictví. Tento průzkum kromě množství mělkých hrobů odhalil i hlouběji ležící základy starší stavby, nepochybně sloužící sakrálním účelům.

"Bez výkopů či alespoň sondáže ale bude velice těžké určit časové období, ze kterého stavba pochází, a její skutečnou funkci," dodal Fabian Welc, který průzkum vedl.

Na hřbitově byly podle deníku pochovány rodiny tatarských válečníků, kteří bojovali ve službách krále Jana Sobieského, jenž se zasloužil o porážku Turků u Vídně. Král daroval Tatarům za zásluhy půdu u Studzianki. Tamní Tataři se pak zúčastnili i dalších polských tažení, někteří dosáhli dokonce i generálské hodnosti jako Józef Bielak v sedmileté válce, anebo Czymbaj Mura Rudnicki, který dokonce velel armádnímu sboru v Litvě v bojích proti Rusům v druhé polovině 18. století. Pochován je tu i Samuel Januszewski, který v gardě francouzského císaře Napoleona dosáhl hodnosti majora. Na hřbitově se nachází celkem asi 800 hrobů, zrestaurovat se dosud podařilo asi stovku.

Témata:  archeologové Napoleon Bonaparte Polsko

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 21:40

Robert De Niro: Herci se bojí pomsty, ale už nemůžeme mlčet. Musíme zastavit šílenství, které představuje Trump

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.